امروز جمعه, 03 اسفند 1397 - Fri 02 22 2019

Menu

خطبه های نماز جمعه 1397/04/29

متن کامل خطبه های نماز جمعه  شهرستان ماکو

به امامـت حجت الاسـلام و المسلمین ایوب رنجبری

خطبه اول

اوصیکم عبادالله و نفسی بتقوی ا... و اتباع اوامره و اجتناب نواهیه

ولو انّ اهل القری آمنوا واتقوا لفتحنا علیهم برکاتٍ من السماء و الارض(اعراف/96)

عوامل گسترش برکت:

1-دعا و ارتباط با خداوند برکتها را گسترش می دهد.

2- اکبرکة مع اکابرکم و الشیخ فی اهله کالبنی فی امته

3- قرض یه هم دادن

4- معامله مدت دار

5- تجارت برای کسب روزی حلال

عوامل سلب برکت:

1- گناه و تکذیب آیات الهی

2- کسی که به نماز خود بی اعتنا و بی میالات است. حضرت زهرا از پیامبر اکرم نقل می کند: یرفع الله البرکة من عمره، یرفع الله البرکة من رزقه

3- کم فروشی

4- عدم پرداخت زکات

اذا منعوا الزکاة منعت الارض برکاتها

5- امر به معروف و نهی از منکر نکردن

6- حرام خواری (ربا خواری و رشوه خواری)

7- خیانت زن به شوهر و برعکس

  عوامل افزايش روزي
 احسان به مردم، بويژه به اهل خانه
امام صادق (عليه السلام) فرمود: «هر که با خانواده ي خود نيکوکار باشد، روزيش زياد مي شود.» (همان، ح7185(
خوش اخلاقي
امام علي (عليه السلام) فرمود: «گنجهاي روزي، در اخلاق خوش نهفته است.» (همان، ح 7188(
اطعام کردن
پيامبر خدا (صلي الله عليه و اله) فرمودند: «روزي کسي که اطعام مي کند، سريعتر از فرو رفتن کارد در کوهان شتر، به سويش مي آيد.» (همان، ح 7190(
قرض دادن
امام علي (عليه السلام) فرمود: «کمک مالي کردن به برادر ديني، روزي را زياد مي کند.» (همان، ح 7199(
امانتداري
حضرت در حديثي ديگر فرمودند: «امانتداري روزي را زياد مي کند.»
دعا کردن در حق مؤمنين
امام باقر (عليه السلام) فرمود: «پشت سر برادرانت دعا کن، که اين کار روزي را به طرف تو سرازير مي کند.» (همان، ح 7193(
پاکيزگي و طهارت
به رسول خدا (صلي الله عليه و اله) عرض شد: دوست دارم روزيم زياد شود؛ فرمود: پيوسته در حال طهارت و پاکيزگي باش، روزيت افزايش مي يابد.»
با استفاده از کلام حضرت نتيجه مي گيريم که پاک بودن از آلودگيها و نجاسات، در جلب روزي مؤثر است و شايد بتوان گفت: چون وضو گرفتن نيز نوعي پاکي از آلودگي ها مي باشد، مي توان با دائم الوضو بودن، جلب روزي کرد.
 صدقه دادن
امام علي (عليه السلام) فرمود: «با صدقه دادن، روزي را فرود آوريد.» (همان، ح 7196(
 پرداخت حقوق شرعيه (خمس و زکات(
امام باقر (عليه السلام) فرمود: «زکات دادن، روزي را مي افزايد.»
 نيت پاک
امام علي (عليه السلام) فرمود: «هر که خوش نيت باشد، روزيش زياد مي شود.» (همان، ح 7198(
 نماز شب
آيت الله قاضي (رضوان الله تعالي عليه) فرمودند: «دنيا مي خواهي نماز شب بخوان، آخرت مي خواهي نماز شب بخوان».

 

خطبه دوم :

اوصیکم عبادالله و اوصی نفسی بتقوی الله و اتباع اوامره و اجتناب نواهیه

اما مناسبتهای این هفته که به نحو اجمال و اختصار مطالبی را خدمتتان تقدیم می کنم:

1. نگاهی کوتاه اما تحلیلی به فرمایشات مقام معظم رهبری:

الف) رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار دست اندرکاران حج امسال:

سیاست شیطانی آمریکا درباره فلسطین هرگز محقق نخواهد شد

1.حج مظهر آمیختگی «معنویت و سیاست» و مهمترین ویژگی آن را اجتماع مسلمانان در زمان و مکان مشخص

2. حج واقعی حجی است که از یک طرف همراه با برائت از مشرکین باشد و از طرف دیگر زمینه ساز وحدت و همدلی و یکصدایی مسلمانان شود.
3.  اکنون بار دیگر افراد نادان و مغرض، تلاش دارند تا لزوم جدایی دین از سیاست و زندگی  و علم را به ذهن نسل جوان القاء کنند اما حج بهترین فرصت و یک صحنه عملی برای نشان دادن آمیختگی «دین و سیاست» است.
4. یکی از اهداف مهم حج، اجتماع و ارتباط و تفاهم مسلمانان با یکدیگر و در واقع همان موضوع شکل گیری امت اسلامی است.
5. با تأکید بر اینکه کعبه شریف و مسجد الحرام و مسجد النبی متعلق به همه مسلمانان است و نه متعلق به کسانی که بر آن سرزمین مسلط هستند

6. کسی حق ندارد مانع از تحقق مفاهیم واقعی حج شود و اگر حکومت و یا دولتی این کار را انجام دهد، در واقع «صدّ عن سبیل الله» کرده است.
7. حج واقعی باید همراه با برائت از مشرکان و زمینه ساز وحدت و انسجام مسلمانان باشد، نه آنکه برخی دولتها در جهت ایجاد اختلاف و جدایی میان امت اسلامی تلاش و خود را به استکبار متصل کنند.
8. اشاره به فاجعه مسجدالحرام و فاجعه منا در سال ۱۳۹۴، آن را ظلمی بزرگ خواندند و با تأکید بر لزوم پیگیری مستمر و جدی برای احقاق حق

9. این مطالبه به هیچ وجه نباید فراموش شود و دستگاههای مسئول باید از راههای مختلف بویژه مجامع بین المللی، این موضوع را پیگیری کنند تا کمیته حقیقت یابی با حضور جمهوری اسلامی تشکیل و احقاق شود زیرا در این دو فاجعه، تأمین ایمنی و امنیت حجاج که مهمترین وظیفه حکومت عربستان است، رعایت نشد و دیه مقتولان نیز داده نشد.
10. ضروری ترین نیاز امروز دنیای اسلام وحدت و یک‌صدایی است، به تمرکز دشمنان برای مقابله با مسلمانان به‌ویژه در موضوع فلسطین و در قضایای یمن

11. اکنون امریکایی‌ها نام سیاست شیطانی خود درباره فلسطین را «معامله قرن» گذاشته اند اما بدانند که به فضل الهی، این معامله قرن هرگز محقق نخواهد شد و به کوری چشم دولتمردان امریکا، قضیه فلسطین از یادها نخواهد رفت و قدس پایتخت فلسطین باقی خواهد ماند.
12.  برخی دولت‌های اسلامی که هیچ اعتقادی هم به اسلام ندارند، به دلیل حماقت و جهالت و مطامع دنیوی پیشمرگ امریکایی‌ها شده‌اند اما به توفیق الهی، امت اسلامی و ملت فلسطین بر دشمنان خود پیروز خواهند شد و خواهند دید آن روزی را که ریشه رژیم جعلی صهیونیستی از سرزمین فلسطین کَنده شود.

ب) رهبر انقلاب اسلامی در نشستی که با دعوت ایشان از رئیس‌جمهور و اعضای هیئت دولت برگزار شد:

لزوم تهیه نقشه راه اقتصاد کشور؛ مردم باید احساس آرامش و ثبات کنند

1. تأکید بر توانایی کشور برای عبور از مشکلات اقتصادی با برخورداری از روحیه انقلابی و مجاهدت، کار و تلاش شبانه‌روزیِ مسئولان و همکاری و همراهی آحاد مردم، شرایط و الزامات استمرار پیشرفت و حرکت پر شتاب به سمت اهداف را بیان کردند.
2. شرط اصلی موفقیت در همه عرصه‌ها را برخورداری از «روحیه قوی، انگیزه، شجاعت و عزم راسخ»

3. همه مدیران دولتی باید در مقابل مشکلات با تحرک بیشتر و با احساس مسئولیت مضاعف عمل کنند.
رهبر انقلاب اسلامی، تیم اقتصادی دولت را میاندار و محور اصلی کار و تحرک در کشور خواندند و همه دستگاهها را به هماهنگی با آن فراخواندند.
4. تصویر دولت در چشم مردم باید تصویری توانا، کارآمد و تلاشگر باشد، زیرا نفس تلاشگری برای مردم جذاب و امیدوارکننده است.
5.  صداوسیما و دستگاههای تبلیغاتی را به انتقال تصویر درست از اقدامات دولت توصیه کردند

6. بیان انتقادهای منطقی اشکالی ندارد، ضمن اینکه بخش عمده‌ای از تصویرسازی درست از دولت وابسته به عملکرد مسئولان است، یعنی مسئولان باید به میان مردم، کارگران و صنایع بروند و از نزدیک با آنها ارتباط برقرار کنند.
7.  مقتدرانه توصیف کردن مواضع رئیس‌جمهور کشورمان در اروپا -  نشان دادن اقتدار در مقابل بیگانگان بویژه امریکایی‌ها امری لازم است و این کار باید بهنگام، صریح و قاطع انجام شود.
8. «دنبال کردن جدی کارها با استفاده از امکانات و توانایی‌های کشور»

9.  البته طرف‌های اروپایی موظفند تضمین‌های لازم را در خصوص برجام بدهند اما نباید اقتصاد کشور به این موضوع گره زده و معطل آن شود.
10. «لزوم گسترش روزافزون دیپلماسی و ارتباطات خارجی»

11. به جز موارد معدودی همچون امریکا، روابط کشور با شرق و غرب باید هر چه بیشتر تقویت شود و تحرک عملیاتی و هدفمند دیپلماسی افزایش یابد.
12. چند توصیه و راهکار برای حل مشکلات اقتصادی
13. تهیه «نقشه راه اقتصادِ با ثبات» را لازم دانستند

14. اگر نقشه راه اقتصاد تهیه شود، مردم و فعالان اقتصادی تکلیف خود را خواهند دانست و با احساس ثبات و آرامش به کمک دولت خواهند شتافت.
15. «تقویت بخش خصوصی» و «ضرورت برخورد قاطع با متخلفان» دو توصیه دیگر حضرت آیت الله خامنه‌ای بود.
16. در همین زمینه به نمونه‌هایی از تخلفات برخی دستگاهها و افراد در مسائل اخیر سکه و ارز اشاره و تأکید کردند: باید با متخلفان در هر سطحی که هستند برخورد شود.
17. دستور رئیس‌جمهور برای برخورد با تخلفات در واردات خودرو را خوب خواندند - البته این دستورها باید پیگیری شود تا به نتیجه مطلوب برسد.
18. «اشراف و اعمال قدرت دولت بر مبادلات مالی برای جلوگیری از عملیات مخرب نظیر قاچاق و پولشویی» را ضروری دانستند - باید با سامانه های مربوط و یا مقررات قانونی جلوی چنین تخلفات آشکاری گرفته شود.
19.«جدی گرفتن سیاستهای اقتصاد مقاومتی»، «اقدام بهنگام و علاج واقعه قبل از وقوع» و «مبارزه واقعی با فساد» محورهای بعدی مورد تأکید رهبر انقلاب اسلامی در این نشست بود.
20. با تأکید بر اینکه در مبارزه با مفاسد ابتدا باید با فساد و عنصر متخلف برخورد و سپس به طور شفاف اطلاع‌رسانی شود، گفتند: البته مسئله برخورد با مفاسد در وهله اول به عهده مسئولان دستگاهها است و پس از آن باید موضوع به قوه قضاییه واگذار شود.
21. «حرف زدن رودرروی مسئولان با مردم و بیان شرایط» را لازم دانستند - مشکلات را با مردم در میان بگذارید و ضمن ارائه اقدامات خود، نقشه دشمن را برای آنها تبیین کنید.
22. جداً معتقدم دولت به شرط انجام اقداماتِ لازم، خواهد توانست بر مشکلات فائق آید و توطئه‌های امریکا را ناکام بگذارد.

عصاره فرمایشات رهبر انقلاب را می توان در محورهای ذیل برشمرد:

1-         نخستین شرط عبور از مشکلات موجود، تهیه «نقشه راه اقتصادِ با ثبات» است تا مردم و فعالان اقتصادی تکلیف خود را دانسته و با احساس ثبات و آرامش به کمک دولت خواهند شتافت.

2-         شرط دیگر، برخورداری از مسؤولانی با روحیه‏ی قوی، با انگیزه ، شجاع و برخوردار از عزم راسخ است. به عبارتی دیگر، از آنجا که اساس جنگ فعلی دشمن را جنگ اراده‏ها به خود اختصاص داده و خودباوری نقش مؤثری در برابر هجمه روانی دشمنان انقلاب اسلامی دارد، دولت در صورتی که مجاهدت کند و عزم و اراده خود را به میدان بیاورد می‏توانیم از این مشکلات عبور نماییم.

3-         مسؤولان دولتی باید با مردم ارتباط نزدیک‏تری برقرار نمایند. به صورت شفاف با مردم از برنامه‏ها و پروژه‏های دشمن جهت ضربه زدن به ایران اسلامی سخن بگویند و از مردم بخواهند به‏عنوان سرمایه اصلی انقلاب جهت عبور از موانع و عقبه‏های سخت و نفس‏گیر به میدان بیایند.

4-         مخالف مذاکره با اروپا درباره برجام نیستیم. اما نکته مهم این است که نباید مشکلات کشور را معطل برجام کرد. دولت باید در جهت حل مشکلات اقتصادی کشور و مقابله با جنگ اقتصادی، کمربندها را محکم کرده ودر وسط میدان و محور اصلی کار و تحرک در کشور باشد.

در این دیدار رهبری معظم انقلاب توصیه‏های اقتصادی فراوان دیگری از جمله «تقویت بخش خصوصی» و «ضرورت برخورد قاطع با متخلفان» و «نشان دادن اقتدار در مقابل بیگانگان به‏ویژه آمریکایی‏ها» و «جدی گرفتن سیاست‏های اقتصاد مقاومتی» داشتند.

 

 

2. 6 ذی القعده- روزبزرگداشتحضرتاحمدبنموسيشاهچراغ(ع)

روز ششم ذیقعده یعنی پنجمین روز از دهه کرامت را به نام روز بزرگداشت احمدبن موسی شاهچراغ

این دهه با ولادت حضرت معصومه سلام الله علیها(۱۷۳ ه ق) شروع، با بزرگداشت حضرت احمد ابن موسی علیه السلام ادامه و با ولادت حضرت امام رضا علیه السلام (۱۴۸ ه ق) به پایان می رسد

حضرت سید امیر احمد(ع) ملقب به شاه چراغ و سیدالسادات، فرزند بزرگوار امام موسی کاظم علیه السلام است.

 

3. 11 ذی القعده - ولادتحضرتامامرضا(ع) (148 هـق)

تبریک این روز بسیار فرخنده و ارزشمند خدمت امام زمان روحی له الفداء و خدمت رهبری و مراجع عظام تقلید و جمیع مومنین و مومنات خصوصاً شما نمازگزاران گرامی و ولایتمدار.

سيره مبارزه فرهنگى سياسى امام رضا(ع) درسى براى امروز جامعه اسلامى‏

القاب نورانى امام هشتم(ع): «سراج الله، نور الهدى، قرّة عين المؤمنين، رضا، رضىّ، فاضل، صابر، وفىّ، صديق و عالم آل محمد(ص)»

زندگي او براي ما درس است؛ زندگي او براي ما يك پيامي دارد، پيام زندگي پرماجراي علي‏بن‏موسي‏الرضا(ع) به ما عبارت است از مبارزه‏ي دائمي خستگي‏ناپذير.»

 

امام صادق علیه السلام: زیارت با معرفت اجر هفتاد شهید دارد.

امام رضا علیه السلام می فرماید:

هر کس مرا با دوری راه زیارت کند و از راه دور به زیارت من آید در روز قیامت در سه موقف به یاری او خواهم آمد تا او را از ناراحتیهای آن حال نجات دهم.

اول: در آن هنگام که نامه های اعمال پخش می شود از جانب راست و از جانب چپ

دوم: در آن هنگام که از صراط می گذرد.

سوم: در آن وقت که به پای میزان عمل می رسد و عمل او را بررسی کرده می سنجد.

امام جواد علیه السلام می فرماید: (هر کس پدرم را عارفا بحقه زیارت کند من ضامن بهشت برای او از طرف خداوند می باشم.)

(هزار هزار حج است برای کسی که او را زیارت کند در حالی که عارف به حق او باشد).

امام رضا علیه السلام می فرمایند:

1- دوستی با مردم نیمی از عقل است

2- هر کس اندوه و مشکلی را از مومنی برطرف کند خداوند در روز قیامت اندوه از قلبش برطرف می سازد.

3- صله رحم کن گرچه به جرعه آبی باشد و بهترین صله رحم کردن خودداری از اذیت خویشاوندان است.

 

ابعادى از شيوه مبارزه فرهنگى و معنوى امام رضا(ع)

1. سير و سلوك اخلاقى متمايز و ممتاز امام رضا(ع)

2. معرفى سبك زندگى اسلامى به مردم جامعه‏

3. معرفى و شناساندن جايگاه ارزشمند و متعالى علمى و اجتماعى امام به جامعه اسلامى‏

 

4. 3 مرداد - سالروزتصويبقانونننگينكاپيتولاسيون (1343ش)

مبارزه عليه كاپيتولاسيون؛ نقطه عطفى در پيروزى انقلاب اسلامى

موضع‏گيرى قاطع و افشاگرانه امام خمينى(ره) بر ضد كاپيتولاسيون، نقطه عطفى در نهضت اسلامى ايران در مبارزه رژيم پهلوى به شمار مى‏رود چراكه به تبعيد امام و جدايى افتادن ميان امام و امت به مدت چهارده سال انجاميد.

مفهوم حق «كاپيتولاسيون» در روابط بين‏الملل عبارت است از معاهده‏هايى كه به‏موجب آن، كشورى خارجى در مملكتى ديگر، از بعضى حقوق و امتيازها براى اتباع خود برخوردار مى‏شوند كه از آن جمله، «حق قضاوت كنسولى و اجراى مجازات» است.

 

5. تحلیلی بر حوادث بین المللی:

 

1)     ابتكار عمل ديپلماسى اقتصادى جمهورى اسلامى ايران در

سفر به روسيه

اولين نكته اين است كه اين سفر كه دكتر ولايتى در آن پيام رهبرى و نامه‏ى رئيس جمهور ايران را براى روسيه برده بود، نشانى از ديپلماسى فعال ايران اسلامى و استراتژى هوشمندانه ايران براى ايجاد دورانى جديد در روابط ايران و روسيه دارد.

نكته‏ى مهم سفر آقاى ولايتى به روسيه باز كردن مسير جديدى در شرايط كنونى بود.

آشكار شدن سياست ضد ايرانى آمريكا و غلط بودن اعتماد به آمريكا

پوچ درآمدن بسته‏ى اروپايى‏ها

ساده‏لوحان به سه كشور اروپايى خوشبين هستند

ابتكار عمل و فعال بودن در سياست خارجى‏

حاشيه‏سازى رسانه‏هاى دشمن و همراهى برخى در داخل‏

دو هدف اصلى از اين سفر

1. مقابله با يكجانبه‏گرايى آمريكا

2. فعال كردن بخش خارجى راهبرد اقتصاد مقاومتى ايران‏

 

2)         تأملى در طرح معامله قرن

معامله قرن اصطلاحى سياسى است و به طرحى گفته مى‏شود كه از سوى ايالات متحده آمريكا در راستاى روند صلح بين فلسطين و اسرائيل و پايان دادن به بيش از 70 سال منازعه فلسطين- اسرائيل اجرا خواهد شد. اين طرح كه به معامله بزرگ قرن مشهور است در مقابل واگذارى امتيازاتى به اسرائيل، با تشكيل يك كشور مستقل فلسطينى شامل نيمى از كرانه باخترى، تمام نوار غزه و چند محله از بيت‏المقدس شرقى موافقت مى‏كند. بر اساس اين طرح شهر ابو ديس نيز به‏عنوان پايتخت فلسطين در نظر گرفته خواهد شد.

راهكارهايى كه از ابتداى طرح‏هاى سازش ارائه شده يا از جانب آمريكا بوده يا در قالب چند كشور هم سو با اسراييل. خروجى اين طرح‏ها نيز بر دو پايه خلاصه شده است: اول؛ به رسميت شناختن رژيم صهيونيستى در منطقه و دوم؛ حل مسأله فلسطين- اسراييل و دادن حاكميت سرزمينى به صهيونيست‏ها.

رهبر معظم انقلاب نيز در ديدار كارگزاران حج به اهداف پشت پرده اين طرح اشاره كردند و فرمودند: «اكنون آمريكايى‏ها نام سياست شيطانى خود درباره فلسطين را «معامله قرن» گذاشته‏اند اما بدانند كه به فضل الهى، اين معامله قرن هرگز محقق نخواهد شد و به كورى چشم دولتمردان آمريكا، قضيه فلسطين از يادها نخواهد رفت و قدس پايتخت فلسطين باقى خواهد ماند.»

 

3)         اهميت آزادسازى درعا  در جنوب سوريه

اهميت فتح درعا از منظر تحليل گران بين‏المللى به‏حدى است آن‏را در رديف پيروزى‏هايى ازجمله فتح حلب، تدمر و غوطه شرقى قرار مى‏دهند زيرا با آزادسازى اين منطقه استراتژيك كه يكى از كانون‏هاى نمادين مخالفين دولت سوريه بود بيش از 60 درصد مساحت كل كشور سوريه به‏طور كامل تحت نفوذ و كنترل نيروهاى رسمى دولت سوريه قرار گرفته است.

 

4) پشت پرده نقش عربستان در آشوبهاى خيابانى عراق

طى روزهاى گذشته تظاهرات‏هاى گسترده مناطق شيعه نشين جنوب عراق فصل جديدى از تنش و بحران را براى كشور جنگ زده عراق به ارمغان آورده است و تا كنون نيز تلاش دولت مركزى عراق براى آرام كردن شرايط موجود و كاهش اعتراضات مردمى به نتيجه مطلوبى نرسيده است.

بايد توجه داشت كه محور اوليه اين اعتراضات كه تقريبا يك هفته قبل از شهر استراتژيك بصره آغاز گرديد متمركز بر روى مسائلى ازجمله قطعى مكرر آب و برق بود با اين حال به سرعت معترضان با عبور از اين سطح از اعتراض مسائلى ازجمله بيكارى، فساد و ناكارآمدى دولت‏ها را محور اعتراضات خود قرار دادند.

اما عربستان تنها به اختلاف افكنى بين شيعيان و اهل تسنن اكتفا نكرده و در سال‏هاى گذشته با ايجاد نفوذ در بين برخى گروه‏هاى شيعه، اغتشاشات و شورش‏هاى محدودى را بر عليه دولت مركزى عراق به راه انداخته است كه از آن جمله مى‏توان به اقدامات محمود الصرخى در كربلا و نجف اشاره كرد.

البته اين رسانه‏ها براى ايجاد و تشديد تصور نقش ايران در مشكلات اخير مردم عراق بدون اشاره به چرايى كاهش صادرات آب و برق ايران و يا بدون ذكر گزارشى از قطعى‏هاى مكرر برق در داخل كشورمان، ايران را عامدانه به‏عنوان عامل اصلى شروع و تشديد تنش در عراق معرفى مى‏كنند.

ازاين‏رو لازم ديده مى‏شود تا در روزهاى آتى دولت عراق با افزايش سرمايه‏گذارى در حوزه روشنگرى پشت پرده‏هاى وقايع اخير زمينه را براى خنثى‏سازى جنگ روانى مشترك عربستان سعودى و امارت بر عليه دولت و ملت عراق مهيا نمايد.

 

 

­­

دعا

و اما قبل ازاينكه دعاهايمان را شروع كنيم بياييد باحالت اضطرار و التماس ازخداوند متعال بخواهيم :

آقا جان اين جمعه هم آمد و نيامدي.

گلدي بو جمعه گشدي الله      فاطمه يوسفينن خبر يوخ

يابن الحسن ،يابن الحسن ،يابن الحسن

1- خدايا؛پروردگارا به پهلوي شكسته مادرش زهرا درفرج آقا امام زمان تعجيل بفرما.

2- خدايا موانع فرج و ظهور آن حضرت را برطرف وما را از زمينه سازان ظهورحضرت قرار بده و ما را براي ظهور آن حضرت اهل بفرما.

3- خدايا قلب نازنينش را از همه ما خوشنود و راضي بفرما.

4- خدايا عواقب امور ما را ختم به خير و سعادت و شهادت قراربده.

5- خدايا ما را عاق والدين، عاق اهل بيت، عاق امام زمان (عج)، عاق قرآن، مشغول الذمه و بي توبه از اين دنيا مبر.

6- خدايا حيات و ممات ما را حيات و ممات محمد و آل محمد (ص) قراربده.

7- خدايا عتبات عاليات، مدينه منوره، مكه معظمه، زيارت ثامن الحجج، زيارت عقيله بني هاشم و زيارت كريمه اهل بيت به همه ما وخانواده ما و تمامي ملتسمين دعا كرامت بفرما.

8- خدايا سايه مقام معظم رهبري را بر سر ما مستدام بفرما

9- خدايا ايشان و مراجع تقليد،  حوزه علميه، مراكز علمي، دانشگاهي، علماي رباني، مسئولين خدوم ودلسوز، نيروهاي جان بركف نظامي و انتظامي و هنگ مرزي و اطلاعاتي و امنيتي و به قوه قضائیه و دولتمردان و مجلسيان ماعزت، شرافت، صحت و سلامت، عافيت و عاقبت به خيري عنايت بفرما.

10- خدايا امام امت و شهداي ما را با شهداي كربلا محشور بفرما.

11- خدايا پدر و مادر و ذوي الحتوق و مراجع عظام تقليد؛ علماي رباني، اموات و اهل قبرستان و بانيان مسجد و منبر. امام جمعه فقيه اين شهرستان را ببخش و بيامرز.

12- خدايابه مريضهاي ماخصوصا ملتسمين دعا وعلي الخصوص به مرضهاي فكري –اخلاقي واعتقادي ماشفا مرحمت بفرما.

13- خدايا كساني كه به اين مرز و بوم و پرچم و مملكت و مذهب و قرآن و رهبري و مردم خيانت ميكنند با مكر و حيله و توطئه ميكنند اگر قابل هدايت هستند هدايت بفرما و الّا بزودي اينها را رسوا و مفتضح و ذليل و ريشه كن بفرما.

14- خدايا به آحاد جامعه ما اعم از مرد و زن ؛خرد و كلان ،پير و جوان ،شهري و روستايي،كشاورزي و كارمند ،دامدار و تاجر و.... به همه شان محبت و سلامتي و عافيت عنايت بفرما.

15- خدايا تا ما را نبخشيده اي ما را از اين دنيا مبر.

16- خدايا مشكلات دنياي اسلام خصوصا مردم مظلوم فلسطين و عراق و افغانستان و مصر و تونس و يمن و ليبي و بحرين بر ايادي استكبار پيروز بفرما.

17- خداوندا مشكلات كشور ما خصوصا مشكلات فكري، اخلاقي و فرهنگي، مشكلات تورم و معيشت مردم، مشكلات اعتياد و طلاق، مشكل بيكاري جوانان و مشكل بي خانمان ها را از خزانه تفضلات خودحل بفرما.

18- خدايا، پروردگارا هر آنچه به نفع خود ما و خانوده ما و جامعه ما و دنياي اسلام در آن دعاها بود ولي وقت اجازه نداد يا از ذهن ما خطور نكرد و بر قلب ماجاري نشد خدايا آن دعاها را درحق ما به اجابت برسان.

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد