امروز جمعه, 03 اسفند 1397 - Fri 02 22 2019

Menu

خطبه های نماز جمعه 1397/05/12

                                                   بسمه تعالی                              12/05/1397

متن کامل خطبه های نماز جمعه  شهرستان ماکو

به امامـت حجت الاسـلام و المسلمین ایوب رنجبری

خطبه اول

اوصیکم عبادالله و نفسی بتقوی ا... و اتباع اوامره و اجتناب نواهیه

ولو انّ اهل القری آمنوا واتقوا لفتحنا علیهم برکاتٍ من السماء و الارض(اعراف/96)

پیامبر اکرم(ص) فرمود: « بَیْتٌ لَا صِبْیَانَ فِیهِ لَا بَرَكَةَ فِیهِ؛ خانه‌ای كه بچه در آن نیست، بركت در آن نیست.»
عواملی وجود دارد که باعث بی برکتی در زندگی می شود.
۱- موسیقی،‌ قمار و شراب
امام صادق (علیه السلام) فرمود: « لَا تَدْخُلُ الْمَلَائِكَةُ بَیْتاً فِیهِ خَمْرٌ أوْ دَفٌّ أوْ طَنْبُورٌ أوْ نَرْدٌ وَلَا یُسْتَجَابُ دُعَائُهُمْ وَتُرْفَعُ الْبَرَكَةُ عَنْهُمْ؛ فرشتگان به خانه‌ای كه در آن شراب و [آلات موسیقی، مانند:] دایره، طنبور، یا [آلات قمار، مانند:] نرد باشد، داخل نمی‌شوند و دعای اهل آن خانه مستجاب نمی‌شود و بركت از [زندگی] آنها برداشته می‌شود.»
۲- نبودن فرزند
رسول اعظم (صل الله علیه و آله) فرمود : « بَیْتٌ لَا صِبْیَانَ فِیهِ لَا بَرَكَةَ فِیهِ؛ خانه‌ای كه بچه در آن نیست، بركت در آن نیست.»
۳- مهجوریت قرآن
حضرت علی (علیه السلام) فرموده است: «اَلْبَیْتُ الَّذِِی لَا یُقْرَاُ فِیهِ الْقُرْآن وَلَا یُذْكَرُ اللهُ فِیهِ تَقِلُّ بَرَكَتُهُ وَتَهْجُرُهُ الْمَلَائِكَةُ وَتَحْضُرُهُ الشَّیَاطِین؛ خانه‌ای كه در آن،‌ قرآن تلاوت نشود و یاد خداوند نباشد،‌ ‌بركتش كم می‌شود و فرشتگان از چنین خانه‌ای دوری می‌كنند و شیاطین در آن حاضر می‌شوند.»
۴- قسم خوردن برای فروش كالا
روزی امیرمؤمنان (علیه السلام) وارد بازار شد و خطاب به اهالی بازار فرمود: «السَّلَامُ عَلَیْكُمْ اَهْلَ السُّوقِ، اِتَّقُوا اللهَ فِی الْحَلْفِ فَاِنَّهُ یُزْجِی (یُنْفِقُ) السّلْعَةَ وَیَمْحَقُ الْبَرَكَةَ؛سلام بر شما ای اهالی بازار! در قسم خوردن از خدا پروا كنید كه باعث كم‌شدن كالا و از بین رفتن بركت می‌شود.»
۵- چاپلوسی
امام صادق (علیه السلام) در روایتی چنین فرمود: «اَیُّمَا مُؤْمِنٍ خَضَعَ لِصَاحِبِ سُلْطَانٍ أوْ مَنْ یُخَالِطُهُ عَلَی دِینِهِ طَلَباً لِمَا فِی یَدَیْهِ مِنْ دُنْیَاهُ اْخْمَلَهُ (اَهْمَلَهُ) اللهُ وَمَقَتَ عَلَیْهِ وَوَكَلَهُ اِلَیْهِ فَاِنْ هُوَ غَلَبَ عَلَی شَیءٍ مِنْ‌ دُنْیَاهُ وَصَارَ فِی یَدِهِ مِنْهُ شَیءٌ نَزَعَ اللهُ الْبَرَكَةَ مِنْهُ؛ هر مؤمنی كه برای صاحب سلطه و یا كسی كه در آمیختن با آن به ضرر دینش است، تواضع و فروتنی كند و منظورش از این فروتنی به دست آوردن چیزی باشد كه در دست اوست، خدواند او را رها كرده، بر او خشم می‌گیرد و او را به همان شخص وا می‌گذارد. و اگر حتّی [مالی از این راه به دست آورد و] از دنیای این افراد چیزی به او برسد،‌ خداوند بركت را از آن مال برمی‌دارد.»
۶- خیانت در شراكت
رسول خدا (صل الله علیه و آله) می‌فرماید: «یَدُاللهِ فَوْقَ اَیْدِی الْمُشْتَرِكِینِ مَا لَمْ یَخُنْ اَحَدُهُمَا صَاحِبَهُ فَاِذَا خَانَ اَحَدُهُمَا رَفَعَ اللهُ یَدَهُ عَنْ اَیْدِیَهُمَا وَذَهَبَتِ الْبَرَكَةُ مِنْهُمَا؛ دست [قدرت و عنایت] خداوند تا زمانی بالای دستان افراد شریك است كه یكی از آنها به دیگری خیانت نكند. هنگامی‌كه یكی از آنها مرتكب خیانت شود، خداوند دست خود را از دست آنها بر‌می‌دارد و بركت را از آنها می‌برد.»
۷- مال حرام
امام موسی كاظم (علیه السلام) به شخصی به نام داوود،‌ چنین فرمود: «یا داوود! اِنَّ الْحَرَامَ لَا یَنْمِی وَاِنْ نَمَی لَا یُبَارَكُ لَهُ فِیهِ وَمَا اَنْفَقَهُ لَمْ یُوجَر عَلَیْهِ وَمَا خَلَّفَهُ كَانَ‌ زَادَهُ اِلَی النَّار؛مال حرام زیاد نمی‌شود، اگر هم زیاد شود بركت ندارد و آنچه از مال حرام انفاق شود،‌ پاداش ندارد و آنچه را هم باقی بگذارد برای رفتن او به جهنم، خرج خواهد شد.»
۸- سستی ورزیدن در خواندن نماز
حضرت فاطمه زهرا (س) می‌فرماید كه از پدرم رسول خدا (صل الله علیه و آله) پرسیدم: «كسی كه در خواندن نماز سستی بورزد و در اقامه آن كوتاهی كند،‌ چگونه است؟» آن حضرت فرمود: «چنین شخصی به شانزده خصلت در دنیا و آخرت، مبتلا می‌شود: پیامد نخست از پیامدهای منفی دنیایی بی‌توجهی به نماز، این است كه «یَرْفَعُ اللهُ الْبَرَكَةَ مِنْ رِزْقِهِ؛ خداوند بركت را از روزی او برمی‌دارد. پیامد دوم آن این است كه «یَرْفَعُ اللهٌ الْبَرَكَةَ مِنْ عُمْرِهِ؛ خداوند، بركت را از عمر او می‌گیرد.»
۹- نگفتن بسم الله هنگام خوردن غذا
از پیغمبر اكرم (صل الله علیه و آله) سؤال شد: «آیا شیطان می‌تواند با انسان هم‌ غذا شود؟» فرمود: «آری»، كُلُّ مَائِدَةٍ لَمْ یُذْكَر بِسْمِ الله عَلِِیْهَا یَأكُلُ الشَّیْطَانُ مَعَهُمْ وَیَرْفَعِ اللهُ الْبَرَكَةَ عَنْهَا؛ هر غذائی كه نام خدا بر آن برده نشود، شیطان با آنان هم غذا می‌گردد و خداوند بركت را از آن سفره برمی‌دارد.»
۱۰- اسراف
امام صادق (علیه السلام) فرمود: «اِنَّ مَعَ الْاِسْرَافِ قِلَّةُ الْبَرَكَةِ؛اسراف كردن،‌ باعث كم‌شدن بركت می‌شود.»
همچنین امیر مؤمنان علی (علیه السلام) نیز می‌فرماید: «التَّبْذِیرُ قَرِینُ مُفْلِسٍ؛ زیاده‌روی،‌ همراه و همنشین با [انسان] تنگدست است.»
۱۱- پرداخت‌ نكردن زكات
رسول خدا (صل الله علیه و آله) می‌فرماید: «اِذَا مُنِعَتِ الزَّكَاةُ مُنِعَتِ الْاَرضُ بَرَكَاتِهَا؛ وقتی كه زكات منع شود، زمین نیز از بركت هایش منع می‌شود.»
۱۲- امر به معروف و نهی ازمنكر نكردن
پیامبر خدا (صل الله علیه و آله) فرمود: «لَا تَزَالُ اُمَّتِی بِخَیْرٍ مَا اَمَرُوا بِالْمَعْرُوفِ وَنَهَوْا عَنِ الْمُنْكَرِ فَاِذَا لَمْ یَفْعَلُوا ذَلِكَ نَزَعَتْ مِنْهُمُ‌ الْبَرَكَاتِ وَسَلَّطَ بَعْضُهُمْ عَلَی بَعْضٍ؛ امت من تا زمانی كه امر به معروف و نهی از منكر می‌كنند وضعشان خوب است اما اگر این گونه كارها را ترك كنند،‌ بركت از میان آنها برداشته می‌شود و برخی از آنها بر دیگری تسلط [و برتری] خواهد یافت.»
۱۳- نیت های آلوده
امام علی (علیه السلام) می‌فرماید: «عِنْدَ فَسَادِ النِّیَّةِ تَرْتَفِعُ الْبَرَكَةُ؛ وقتی نیتها، ناپاك و آلوده شوند،‌ بركتها از بین می‌روند.
۱۴- عمل منافی عفت
امام رضا (علیه السلام) فرموده است: «اِیَّاكَ وَالزِّنَا فَاِنَّهُ یَمْحَقُ الْبَرَكَةَ وَ یَذْهَبُ بِالدِّینِ؛ از زنا بپرهیزید كه بركت را نابود و دین را از بین می‌برد.»
۱۵- جنایت
حضرت علی (علیه السلام) فرمود: «اِذَا ظَهَرَتِ الْجِنَایَاتُ اِرْتَفَعَتِ الْبَرَكَاتُ؛ زمانی كه جنایتها آشكار شود، بركتها هم از بین می‌روند.»
۱۶- كوتاهی در قبال برادران دینی
رسول خدا (صل الله علیه و آله) فرمود: «مَنْ حَبَسَ عَنْ اَخِیهِ الْمُسْلِمِ شَیْئاً مِنْ حَقٍّ حَرَّمَ اللهُ عَلَیْهِ بَرَكَةَ الرِّزْقِ اِلَّا اَنْ یَتُوبَ؛۲۱ كسی كه حق برادر مسلمان خود را ندهد،‌ خداوند، بركت را از روزی [او] برمی‌دارد،‌ مگر اینكه توبه [و آن را جبران] كند.»
۱۷- خوردن غذای داغ
نقل شده است كه پیامبر (صل الله علیه و آله) می‌خواست غذایی را میل كند. وقتی دست برد و متوجه شد كه غذا داغ است،‌ فرمود: «دَعُوهُ حَتَّی یَبْرُدَ فَاِنَّهُ اَعْظَمُ بَرَكَةً؛ بگذارید تا غذا خنك شود كه بركت بیش‌تری به همراه خواهد داشت.»
البته منظور از اینكه داغ نخورند این است كه صبر كنند تا غذا خودش خنك شود؛ و گرنه فوت‌كردن غذا،‌ خود یكی از عوامل بی‌بركتی است كه در روایات به آن اشاره شده است.»
۱۸- خشم و غضب خداوند
امام صادق (علیه السلام) می‌فرماید: «اِنَّ اللهَ تَعَالَی اِذَا غَضِبَ عَلَی اُمَّةٍ ثُمَّ لَمْ یَنْزِلْ بِهَا الْعَذَابَ اَغْلَی اَسْعَارَهَا وَ قَصَّر اَعْمَارَهَا وَلَمْ تُربِحْ تُجَّارُهَا وَلَمْ تَغْزُر أنْهَارُهَا؛ وقتی خداوند بر امّتی خشم و غضب كند و نخواهد كه بر آنها عذاب فرو فرستد،‌ قیمتها را در آن جامعه بالا می‌برد، عمرها را كوتاه می‌كند و كاسبهایش نفع نمی‌برند و نهرها و چشمه‌هایش جوشان نخواهد شد.»
۱۹- دشنام دادن
امام باقر (علیه السلام) فرموده است: «مَنْ فَحَشَ عَلَی اَخِیهِ الْمُسْلِمِ نَزَّعَ‌ اللهُ مِنْهُ بَرَكَةَ رِزْقِهِ وَ وَكَّلَهُ اِلَی نَفْسِهِ وَاَفْسَدَ‌ عَلَیْهِ مَعِیشَتَهٌ؛ كسی كه به برادر مسلمان خود دشنام دهد، خداوند بركت را از روزی او برمی‌دارد و او را به خودش واگذار می‌كند و زندگی‌اش را تباه می‌سازد.» 

 

خطبه دوم :

اوصیکم عبادالله و اوصی نفسی بتقوی الله و اتباع اوامره و اجتناب نواهیه

اما مناسبتهای این هفته که به نحو اجمال و اختصار مطالبی را خدمتتان تقدیم می کنم:

1. تحلیلی کوتاه از شرایط فعلی جامعه

حضرت امام خمینی‏(ره): آمريكا دشمن شماره يك مردم محروم و مستضعف جهان است‏

مقام معظم رهبری‏(مدظله‏العالی): راهكار حل مشكلات كشور تكيه بر توان داخلى است نه توافق با آمريكا‏

1.افسارگسیختگی در افزایش قیمت نامعقول و غیرمنطقی برخی کالاها نشان داد که جنگ روانی و مدیریتشده رسانههای خارجی توانسته است در بعضی موارد به موفقیتهایی دست پیدا  کند.

 2. گام دوم این پروژه با هدف ناامیدسازی افکار عمومی نسبت به کنترل و بهبود اوضاع از سوی دولت و حاکمیت برداشته شد و رسانههای بیگانه تلاش کردند اعتماد مردم را نسبت به تدابیر مسوولان جهت کنترل مشکلات اقتصادی و نظام پولی و ارزی را به چالش کشیده و سلب نمایند.

3. گام سوم دشمن با فراخوان و سازماندهی تجمعات، اعتراضهای خیابانی، آشوب و اغتشاش برداشته شد.

طراحی دشمن نشان میدهد که اعتمادزدایی، اعتبارزدایی، سیاهنمایی و ناامیدسازی مردم در دستور کار قرار گرفته تا به خیال خام خود بتوانند بین مردم و حاکمیت فاصله و جدایی بیندازند اما به تعبیر مقام معظم رهبری این خیال خام راه به جایی نخواهد برد چرا که دشمن، مردم ما را نشناخته است. در نظام اسلامی، مردم یعنی حاکمیت و این دو از هم جدا نبوده و نخواهند بود.

به یقین بخشی از مشکلات موجود در جامعه معلول ظهور و بروز فساد در برخی دستگاهها، ناکارآمدی برخی مسوولان، انفعال، پشتمیزنشینی، عدم خلاقیت و جسارت تعدادی از مدیران است که این نقایص و چالشهای جدی باید هر چه سریعتر و با همت و تلاش همه قوای کشور مرتفع شود تا بتوانیم با اعتماد به نفس کامل در برابر هجمههای دشمن ایستاده و طراحیهای آنان را نقش بر آب نماییم.

 

امروز مطالبه مردم از دولت و دیگر دستگاههای نظام اسلامی آن است که:

1. اگر وزیر و مدیری در سالهای اخیر نتوانسته کارنامه خوب و مورد قبولی از خود ارائه نماید، بدون کمترین درنگ و اغماضی، نیرویی باانگیزه، جسور، انقلابی و متخصص را جایگزین وی نماید و فرصتها را مغتنم بشمارد.

2. بستن گلوگاههای فساد در دولت اعم از بانکها، گمرکات، بنادر، مناطق آزاد، مراکز ثبت سفارش، تخصیص ارز  و...است. مسدودسازی بسترهای فساد و شدت بخشیدن به کنترل و نظارت و بازرسیها مقدم بر برخورد قضایی است و همه تلاشها باید به این جهت سوق داده شود که اصلا فسادی اتفاق نیفتد تا دستگاه قضایی مجبور به کشف و برخورد با مفسدان شود.

3.  ایجاد هماهنگی در تیم اقتصادی دولت و برخورداری از یک فرمانده مقتدر در دستگاه اقتصادی کشور است تا بتواند با اتخاذ سیاستهای اصولی، پایدار و قابل دفاع، چالشهای بهوجودآمده در حوزههای مالی، بانکی، ارزی و تولید را مدیریت و ساماندهی نماید.

4. باور داشتن به ظرفیتهای داخلی و استفاده از سرمایههای بیبدیل ایران عزیز  میتواند نسخه شفابخش دردها و آلام کنونی جامعه باشد. «ما میتوانیم» یک باور و سرمایه ملی است و باید در ارکان مدیریتی کشور همواره ساری و جاری باشد.

5. با مردم صادقانه و مسقیم سخن بگوییم. از طرحها و برنامههایمان برای برونرفت از مشکلات فعلی سخن بگوییم و اگر در عرصههایی دچار ناکامی و ناکارآمدی هم بودهایم شفاف و بیپرده بگوییم. مردم اگر احساس کنند که مسوولان کشور هرچه در توان داشتهاند در طبق اخلاص گذاشته و تمام هم و غم خود را معطوف حل مشکلات کشور کردهاند اما نتیجه مطلوب را به دست نیاوردهاند، از این عدم توفیقها با بلندنظری  چشمپوشی میکنند و فرصتهای دیگری برای جبران میدهند و خود نیز برای عبور از مشکلات و موانع به کمک مسوولان خواهند آمد.

- گروهک تروریستی منافقین در راستای اجرای مرحله به مرحله طرح هنسون دعوت گسترده مردم به راهپیمایی و ایجاد درگیری ساختگی و به دنبال آن کشته سازی و مقصر جلوه دادن نیروی انتظامی

- سوء استفاده از مشکلات اقتصادی- بحران آب و برق مردم را تحریک به اغتشاش و نافرمانی کند.

- این طرح با هزینه عربستان و پیاده نظام گروهک تروریستی منافقین و حمایت پشتیبانی آمریکا و سرویس های اطلاعاتی اسرائیل انجام می گیرد.

 

2. محورهاى عمليات روانى رسانه‏هاى جريان معاند

1.القا نزديك بودن زمان فروپاشى نظام‏

2. برجسته كردن پيش شرط «بازگشت آمريكا به برجام» از سوى ايران به‏عنوان مسير آغاز نشست با واشنگتن‏

3. القاء فروپاشى اقتصاد ايران به بهانه نزديك شدن به موعد تحريم‏ها و تشديد گرانى و بيكارى‏

4. پوشش گسترده اعتراضات و اعتصابات در ايران‏

5. گره زدن مشكلات اقتصادى ايران به سياست‏هاى منطقه‏اى ايران‏

6. القاء فساد سازمان يافته در ميان مسؤولان رده بالاى نظام‏

7. گره زدن حفظ برجام به تصويب لوايح چهارگانه ذيل FATF

8. گره زدن التهابات ارزى به تسويه حساب‏هاى سياسى‏

 9. القاء نقض حقوق بشر گسترده در ايران‏

10. القاء ديكتاتورى دينى بواسطه محروميت‏هاى جامعه بهايى‏

11. برجسته كردن موضوع زنان؛ گسترش نقش‏هاى مدنى و نافرمانى مدنى اين قشر

12. تلاش براى تخطئه صداوسيما

13.  اتهام زنى به سپاه با برچسب فعاليت‏هاى تروريستى و اقتصادى‏

14. ايران هراسى به‏دليل افزايش قدرت هژمونيك در منطقه‏

15. برجسته كردن سخنان نماينده ويژه پوتين در امور سوريه درباره عدم اظهارنظر پوتين درباره اخراج يا بقاى ايران در سوريه‏

16.برجسته كردن تلاش آمريكا براى تشكيل ناتوى عربى عليه ايران‏

17.برجسته كردن حمايت عربستان از مردم عراق‏

18.معرفى رژيم صهيونيستى به‏عنوان حامى مردم سوريه‏

19.تلاش براى تحبيب اهالى غزه نسبت به رژيم صهيونيستى‏

20.القاء لزوم مذاكره بدون پيش شرط با آمريكا

21. القاء تلاش ايران براى مذاكره با آمريكا از طريق عمان‏

22.تأكيد بر تكرار موفقيت‏آميز سناريوى كره شمالى در مورد ايران‏

 23.برجسته كردن تناقضات ميان مقامات كاخ سفيد (ترامپ با كابينه) درباره مذاكره با ايران‏

 

3. 12 مرداد - برگزارى انتخابات مجلس خبرگان قانون اساسى (1358 ه ش)

و تأسیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی(1359 ه‍ ش)


این مجلس در 28 مرداد سال 58 با پیام حضرت امام(ره) افتتاح گردید.

در 12 مرداد سال 1359 با تدبیر حکیمانه بنیانگذار جمهوری اسلامی ، حضرت امام خمینی (ره) نهادی به عنوان شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی تشکیل گردید وضرورت تشکیل آن را تعدد دستگاهها ومراکز تبلیغی وتنوع نقش هریک در مواجهه با چالش ها ورخدادهای پیش روی این انقلاب نوپا، لزوم ایجاد هماهنگی وحفظ انسجام منطقی بین این دستگاهها را بیش از پیش بر همگان روشن می ساخت تا با مدیریتی واحد شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی نقش ایفاء نماید.

 

مقام معظم رهبری در این باره فرمودند: بی شک اگر ما شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی را نداشتیم ، ناسازگاریها واشکالات فراوانی را در ایجاد ، اداره وراه اندازی مراسم شاهد بودیم.


ومعظم له در جای دیگر نیز فرمودند: شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی یکی از کهن ترین وبا سابقه ترین نهادهای جمهوری اسلامی است

 

 

4. 14 مرداد روز حقوق بشر و کرامت انسانی// صدور فرمان مشروطیت (1285 ه ش) // شهادت دکتر «سید حسن آیت» نماینده مجلس شورای اسلامی (1360 ش)

* حقوق بشر غربى، دستاويزى براى ابرقدرت‏ها

* آمریکا ناقض اصلی حقوق بشر می باشد.

* حقوق بشر اسلامى و لزوم طراحى اعلاميه‏ى حقوق بشر اسلامى‏

* رسالت حقوق بشر با بمب اتم

* آمریکای ابوغریب، پرچم دار حقوق بشر

* اصل تکریم  انسان در اسلام

* شرط تامین کرامت انسانی با تحقق عدالت می باشد.

* پرچم دار حقوق انسانی جمهوری اسلامی ایران می باشد.

* لطیفه خنده دار دوران که جمهوری اسلامی ناقض حقوق بشر و آمریکا پرچم دار حقوق بشر.

* آمریکایی که هیروشیما، کوانتانامو، ابوغریب و راه اندازی جنگ و نا امنی در کل دنیا دارد.

نمونه هایی از حقوق بشر غربی:

1- 65 سال نسل کشی در فلسطین

2- ذبح انسانهای مظلوم در ویتنام

3- دادن سلاح شیمیایی به صدام و حمایت از او

4- دویست بازداشتگاه مخفی در سراسر دنیا

5- زندانهای ابوغریب و گوانتانامو

6- قانونی کردن شکنجه در آمریکا

7- تهدید اتمی ایران توسط رئیس جمهور آمریکا

8- کشتار هزاران مسلمان میانماری و سکوت آنها

9- تجاوز اسرائیل به لبنان و سکوت

10- سلب حق تحصیل دختران مسلمان به خاطر حجاب

11- کشتار غیر نظامیان افغانستان و پاکستان

12- حمایت از مستبدترین حکّام دنیا و منطقه

13- صدها ترور در ایران و منطقه

14- سرنگونی هواپیمای مسافربری و مدال به فرمانده

15- اهانت به مقدسات یک میلیارد و اندی مسلمان

16- شنود مکالمات و بازجویی از 32 میلیون نفر.

 

آيت بصيرت  و  ولايتمدارى‏

شهيد دكتر سيد حسن آيت در سال 1317 شمسى در نجف‏آباد اصفهان ديده به جهان گشود.

فعاليت‏هاى سياسى و مبارزاتى پس از پيروزى انقلاب اسلامى: ‏

1. تلاش براى گنجاندن اصل ولايت‏فقيه در قانون اساسى‏

2. شناخت خط نفاق و انحراف بنى صدر و مبارزه با او

شهيد حسن آيت صبح روز 14 مرداد1360 در برابر منزل خود هدف رگبار قرار گرفت و به شهادت رسيد. بصيرت انقلابى و مبارزاتى شهيد آيت با گذر تاريخ به‏خصوص پس از وقايع سال 88 بيشتر اهميت و ارزش خود را نشان داد و نيز اقدامات و فعاليت‏هاى آن شهيد بزرگوار نه‏تنها در اين زمان از يادها و تاريخ مبارزات مردم ايران محو نشده، بلكه در اين دوران بيش‏تر از پيش نمود يافته است و درسى عبرت‏آموز براى نسل امروز و فرداى جامعه انقلابى ما گرديده است.

 

5. 15 مرداد روز حمله اتمی آمریکا به هیروشیما ژاپن (6 آگوست 1945) // سالروز شهادت سرلشگر خلبان عباس بابایی (1366 ش)

18 مرداد روز حمله اتمی آمریکا به ناکازاکی  ژاپن (9 آگوست 1945) // سالروز شهادت سرلشگر خلبان شهید حسین لشگری (1388 ش)

سالگرد حمله اتمى آمريكا به هيروشيما و ناكازاكى‏ كشتار 220 هزار   ژاپنى با   قساوت و شرارت آمريكايى

دزدى كه لباس پليس پوشيده است‏

هدف اصلى چنان‏كه بعدها مسؤولان آمريكايى به آن اعتراف كردند اين بود كه فرصت را از رقيب خود روسيه در شكست دادن ژاپن بگيرند.

بمباران اتمی پایان جنگ جهانی دوم

آمريكايى كه اصرار دارد پشيمان نيست و عذرخواهى نمى‏كند

ننگ تاریخ سیاسی آمریکا، تهدید اتمی ایران بود

آمريكايى‏ها در جنگ جهانى دوم شرارت و قساوت را به منتهى درجه رساندند و مرزهاى وحشى‌گرى را وسعت دادند، تا حدى كه با رايج كردن ارسال هديه از منطقه‏ى جنگى به خانه‏هايشان ركورد جنايت‏كارى را شكستند؛ هديه‏هاى ارسال شده استخوان‏هاى بدن‏هاى سربازان ژاپنى بود. اوج ماجرا وقتى بود كه فرانسيس والتر نماينده حزب دموكرات از ايالت پنسيلوانيا در مجلس نمايندگان آمريكا هديه‏اى ويژه براى رئيس جمهور وقت آمريكا يعنى روزولت فرستاد. اين هديه يك «تيغه‏ى درِ پاكت باز كن» بود. اما مهم اين بود كه اين تيغه از استخوان بازوى يك سرباز  ژاپنى ساخته شده بود.

طنز تلخ روزگار که آمریکا پرچم مخالفت با اشاعه هسته ای را به دوش می کشد.

1- فریب و دروغ طبیعت تمدن غربی

2- آمریکا بزرگ ترین نقض کننده حقوق بشر دنیا

3- ادعای حقوق بشر آمریکا با این همه فضاحت

4- پول و زور نه حقوق بشر و کرامت انسانی

5- حقوق بشر برای فریب افکار عمومی

6- افتخار به بمباران اتمی هیروشیما.

پاسداشت دلاور مردى‏هاى سرلشگر خلبان «عباس بابايى» و سيدالاسراء امير خلبان حسين لشكرى؛

سرداران بسيجى آسمان ايران‏

شهيد بابايى؛ الگوى اخلاق، رشادت و مردم‏دارى‏ - فرماندهى باايمان، بااخلاق و منش بسيجى و ولايى‏

اين عقاب تيزپرواز ارتش اسلام را سوداى پروازى به‏سوى معبود كرد و در پانزدهم مرداد 1366 ش برابر با عيد قربان، در يك عمليات برون‏مرزى به شهادت رسيد و در تشييعى باشكوه در گلزار شهداى قزوين به خاك سپرده شد و ياد حماسه‏ها و دلاورى‏هايش ماندگار شد.

امير خلبان شهيد حسين لشكرى؛ سيدالاسراء جنگ تحميلى - امير سرافراز سال‏هاى سخت اسارت‏

پس از انجام دوازده مأموريت، هوايپماى وى مورد اصابت موشك دشمن قرار گرفت و مجبور به ترك هواپيما شد كه نهايتاً در خاك دشمن به اسارت نيروى بعث عراق درآمد.

وى پس از 16 سال اسارت به نيروهاى صليب سرخ معرفى شد و دو سال بعد در هفدهم فروردين 1377 به خاك مقدس وطن بازگشت.

استقامت، ولايتمدارى و انقلابى بودن آن مجاهد نستوه بود كه مقام معظم رهبرى «سيد الاسرا » او را لقب دادند.

خلبان شهيد لشكرى، پس از تحمل رنج‏ها و مصائب نزديك به دو دهه اسارت و تنها يك دهه پس از آزادى‏اش از زندان‏هاى ارتش بعث عراق در هجدهم مرداد 1388 براثر عارضه‏هاى ناشى از اسارت به شهادت رسيد و در قطعه 55 بهشت‏زهرا(س) در كنار ديگر هم‏رزمانش آرام گرفت.

 

6. 16 مرداد - تشکیل جهاد دانشگاهی (1359 هـ ش)

* این نهاد انقلابی به فرمان امام خمینی (ره) در مرداد ماه سال 59 با هدف ذفع دغدغه های بنیانگذار انقلاب در ایجاد مهندسی فرهنگی در دانشگاه ها و اسلامی کردن آن ایجاد شد.

* دستاوردهای جهاد دانشگاهی همواره مورد توجه امام و رهبری بوده است.

* جهاد دانشگاهی یک نهاد پربرکت برای نظام جمهوری اسلامی بوده است.

* شتاب علمی نباید به هیچ بهانه ای حتی اندکی کاهش یابد

* جهاد گری در عرصه علمی نیاز مداوم جمهوری اسلامی

* جهاد دانشگاهي به عنوان پلي ميان دانشگاه و بخش صنعتي و خدماتي كشور

اهداف مهم جهاد دانشگاهي:

1.گسترش تحقيقات و شكوفايي روحيه پژوهش

2.گسترش طرح‏هاي كاربردي و نيمه صنعتي از طريق پيوند با مراكز علمي و تحقيقاتي به منظور به كارگيري وظايف و توسعه امور فرهنگي در سطح جامعه از طريق همكاري با حوزه و دانشگاه و ساير مراجع و نهادهاي فرهنگي به ويژه براي نسل جوان

 

7. 17 مرداد - شهادت مظلومانه شهید صارمی به دست گروه طالبان روز خبرنگار

تبریک این روز خدمت تمامی خبرنگاران محترم و پرتلاش و سختکوش و تقدیر و تشکر از زحمات ارزشمند ایشان

* توصیه به خبرنگار نه خبرسازی براساس دروغ و شایعه.

* روز خبرنگار روز تجلیل از پیشگامان فرایند اطلاع رسانی و روز پاسداشت تلاشهای صادقانه و روز تجلی هنر در تبلور آثار ملی و مذهبی.

رسالت مطبوعات و رسانه ها:

* حرکت در مسیر خواست ملت اساس کار مطبوعات و رسانه ها

* شغل نویسندگی برای افراد شایسته یک واجب کفایی است.

* نقش مطبوعات در تربیت جامعه و انعکاس آرمان ملت

* مطبوعات باید یک مدرسه سیار و یک بنگاه هدایت باشد.

* خبرنگاران افسران جنگ نرم در برابر جنگ فرهنگی می باشند.

* خبرنگاران طلایه داران جبهه آگاهی و چشم بینا و زبان گویای مردم هستند.

* روز خبرنگار روز حق بینی و حق نویسی

* روز گام نهادن در وادی آگاهی و نیک اندیش

* روز اطلاع رسانی با سلاح قلم

* خبرنگاری شغل ، حرفه، هنر و عشق است هنری و عشقی که خبرنگار با جان و دل عاشق آن باشد تا بتواند در این زمینه موفق باشد.

خبرنگاران پیش قراول جبهه بیداری جامعه هستند.

خبرنگار موفق و نمونه:

1- یافتن حقیقت

2- افشای توطئه های خبری خبرگذاری های وابسته

3- راوی وقایع با صداقت

4- پایبندی به قانون و توجه به خط قرمزها.

منشور اخلاق رسانه ای از نگاه رهبری:

1- وظیفه اول: نقد و نظارت نه نق زدن

2- وظیفه دوم: اطلاع رسانی صادقانه و شفاف

3- وظیفه سوم: طرح و تبادل آرا و افکار

* پرهیز از شایعه پراکنی، سیاه نمایی، مایوس کردن جامعه و رعایت انصاف، افشاگری های بی پایه و اساس، اشاعه فحشاء، پرهیز از تهمت و افترا و قول به غیر علم دامن زدن به اختلاف ها.

 

8. 23 ذی القعده وقوع غزوه « بنی قریظه» به فرماندهی پیامبر اسلام صلی الله علیه و اله و سلم (5 هـ ق)

پيمان‏شكنى و دشمنى؛ سرگذشت تاريخى يهوديان معاند با اسلام‏

واقعه غزوه بنى قريظه؛ تجربه‏اى تاريخى از عهدشكنى يهوديان‏

سرگذشت اين قوم، سرگذشتى عبرت‏آموز براى دوران معاصر است چراكه اينان همچون گذشته از شگردهاى مختلفى براى مقابله با جامعه اسلامى بهره مى‏برند.

عمليات جنگ روانى دشمنان يهودى عليه اسلام و نظام اسلامى‏

اقدام به قتل و خونريزى و ترور افراد براى ايجاد دلهره و ترديد

ضرورت اتحاد و همبستگى جهان در مقابل با برنامه‏هاى رژيم صهيونيستى‏

غزوه بنى پقُرَيظه، نام آخرين غزوه از غزوه‏هاى پيامبر اكرم(ص) با يهوديان مدينه است كه در سال پنجم هجرى و به‏دليل پيمان‏شكنى يهوديان بنى قُرَيظه و هم‏پيمان شدن آنان با مشركان در غزوه خندق روى داد.

پس از پيروزى مسلمانان در جنگ احزاب با قهرمانى‏هاى مولاى متقيان امام على بن ابيطالب(ع)، مسلمانان به‏فرمان پيامبر اكرم(ص) بلادرنگ به‏سوى قلعه‏ى بنى قريظه رهسپار گرديدند و آنان را به مدت 15 (و به روايتى 25) روز در محاصره‏ى خويش گرفتند. سرانجام سران طايفه‏ى بنى قريظه چاره‏اى جز تسليم نديده و به داورى سعدبن‏معاذ يكى از صحابه‏ى بزرگ پيامبر، رضايت دادند. سعد بن معاذ، با استناد به پيمان يهوديان با پيامبر و نيز حكم تورات، اشد مجازات را كه قتل مردان جنگى قبيله بود براى آنان پيشنهاد نمود كه موردپذيرش پيامبر اكرم(ص) واقع گرديد. به اين صورت، فتنه و خيانت، از ريشه خشكانيده شد و شر يهود از سر مسلمانان كوتاه گرديد.

 

9. 25 ذیقعده - روز «دحوالارض‏»

دحو الارض؛ نماد مهرورزى و رحمت پروردگار  بر  بندگان‏

دحوالارض؛ فرصتى براى توحيد و خداشناسى‏

دحوالارض روز عظمت است و خدا به‏واسطه اين صفاتى كه به زمين داد به او عظمت داد هم‏چنين اين روز، روز «اقدم» نيز مى‏باشد كه بر همه روزهاى ديگر به‏واسطه رحمت الهى پيشى گرفته است.

اهميت عبادى روز دحو الارض براى سالكان و مشتاقان قرب الوهيت‏

حضرت ابراهیم و حضرت عیسی در آن شب متولد شده اند هر کس روزش را روزه بدارد روز هفتاد سال می باشد غسل آن و نماز خاص در آن روز که دو رکعت است زیارت امام رضا علیه السلام و دعاهای وارده در آن روز خیلی توصیه شده است.

تبيين محورهاى مهم دعاى شريف دحوالارض با مضامين سياسى و اجتماعى‏

در قرآن كريم به دحوالارض اشاره شده است. خداوند در آيه ۳۰ سوره نازعات مى‏فرمايد: «و زمين را پس از آن (آفرينش آسمان و زمين) گسترش داد». منظور از «دَحيها» در اين آيه، همان دحوالارض است.

در آيه ۵ سوره شمس «و الارض و ما طحيها» با توجه به آن‏كه «طحيها» را هم‏معناى «دحيها» و يا حتى از باب تبديل «دال» به «طا» يك كلمه دانسته‏اند، به همين موضوع مربوط مى‏باشد.

آيه قرآن «ان اول بيت وضع للناس للذى ببكة مباركا و هدى للعالمين»(آل عمران: ۹۶)؛ «همانا اولين خانه‏اى كه براى مردم ساخته شده در همين مكه وكعبه بنا نهاده شده تا باعث هدايت عالميان شود» كه آيه ثابت مى‏كند اولين نقطه‏اى كه براى مردم قرار داده شده، همين كعبه قبله مسلمانان است.

خداى متعال زمين را براى بندگى رام و مسخر انسان قرار داده و اين بندگى جداى از بعد فردى كه در اطاعت دستورات الهى و گناه و نافرمانى نكردن نمايان مى‏شود، در سطح كلان در حاكميت بندگان خدا در روى زمين به بهترين و شايسته‏ترين شكل محقق مى‏گردد.

 

محورهاى مهم دعاى دحوالارض‏

الف) محور بندگى در زمين از بعد فردى‏

ب) محور زندگى اجتماعى انسان در روى زمين‏

در حقيقت اين بعد كلان سياسى و حكومتى اين روز و اين دعا متاسفانه مورد غفلت واقع شده است. بى‏مورد نيست كه بنا به بعضى روايات، اين روز، روز قيام امام زمان(عج)اعلام شده است.

با توجه به اهميت اين روز، سزاوار است كه مؤمنان و مشتاقان قرب الهى، هرچه بيشتر به اين روز و انجام اعمال و عبادت و ادعيه و نيز روزه اين روز كه يكى از چهار روزى است كه روزه آن سفارش شده است، توجه نمايند و از بركات آن بهره وافر را برداشت كنند.

 

 

10. تحلیلی بر حوادث بین المللی

1) دميدن در جسم‏بى‏جان  - ناتوى عربى‏

طرحى براى سركيسه كردن اعراب

هدف از تشكيل ناتوى عربى‏

دليل اصلى تشكيل ناتوى عربى مقابله با نفوذ ايران در منطقه است.

وهله دوم به‏دنبال فروش تسليحات خود به اين كشورها براى مقابله با ايران است.

واشنگتن از طرح ناتوى عربى به‏دنبال گسترش روابط اعراب و اسراييل است.

اهداف كشورهاى عربى‏

الف) كشورهاى عربى منطقه توانايى ايجاد توازن نظامى با ايران را در منطقه ندارند و همين عاملى است در جهت سوق داده شدن آن‏ها به‏سوى آمريكا.

ب) افزايش قدرت نظامى در سايه شكست در يمن.

ج) با توجه به شكست عربستان و امارات در يمن، اكنون اين كشوره به‏دنبال نقش دادن به مصر به‏عنوان بزرگترين ارتش نظامى اعراب، در راستاى توازن نظامى با ايران هستند.

 

خروجى ناتوى عربى را در سه محور زير خلاصه كرد:

اول: تأمين امنيت اسراييل؛

دوم: رويارويى كشورهاى منطقه؛

سوم: مقابله با نفوذ ايران.

 

2) برنامه آمريكا و عربستان در تابستان

شكى نيست كه در صورت حفظ بازارهاى عمده صادراتى نفت كشور در شرق آسيا -چين و هند جمعا بيش از يك ميليون بشكه در روز - بيش از نيمى از درآمدهاى نفتى كشور حفظ خواهد شد و آمريكا در سياست صفر كردن صادرات نفت ايران و پيش برد ايران به‏سوى تغيير رفتار در منطقه عملا شكست خواهد خورد و به طبع آن تابستان داغ طراحى شده توسط ائتلاف سه گانه غربى - عبرى - عربى به تابستانى مطبوع براى ملت ايران و جبهه مقاومت بدل خواهد شد.

در پايان بايد اظهار داشت كه امروز خط مقدم مقابله با توطئه جديد آمريكا در دست دولت و دستگاه ديپلماسى كشور است و بايستى عزيزان فعال در اين بخش از نظام با همت و تلاشى مافوق گذشته براى ناكام گذاشتن اين جنگ اقتصادى دشمن تلاش نمايند كه خوشبختانه سفرهاى دكتر ولايتى و دكتر خرازى وزراى سابق وزارت خارجه به شرق و غرب گوشه‏اى از اين تلاش‏هاى ارزشمند و مؤثر است.

 

 

3) پيامدهاى حملات پهبادى يمنى‏ها به ابوظبى

و كشتى‏هاى جنگى سعودى‏ها

اخيرا سخنگوى نيروهاى مسلح ضمن هشدار به شركت‏هاى خارجى درباره ماندن و سرمايه‏گذارى در امارات و عربستان از آن‏ها خواست كه فوراً از اين كشورها خارج شوند.

شليك انصارالله به اقتصاد كشورهاى متجاوز

حمله پهپادى انصارالله يمن به ابوظبى پيام مهمى به اقتصاد امارات بود. چراكه اين كشور اخيرا در زمينه اقتصادى با چالش‏هايى مواجه شده است. علاوه بر اين هدف قرار دادن دو ناو پيشرفته سعودى در درياى سرخ برگ جديدى از توانمندى‏هاى نظامى و موشكى يمن است. عربستان براى فرار از اين شكست‏ها سعى دارد اين ناوهاى جنگى خود را نفتكش اعلام كرده تا كشورهاى غربى را بيشتر وارد بحران يمن كند.

اما تجربه بيش از 38 ماه جنگ نشان داده است كه انصارالله يمن با تمام تحريم‏هاى ممكن، توانسته است كه عرصه نبرد را از حالت دفاعى به حالت تهاجمى انتقال دهد و اين آغاز مرحله جديد نبرد يمن است. علاوه بر اين توانمندى انصارالله در درياى سرخ باعث خواهد شد كه كشتى‏هاى جنگى امارت و حتى نفتى كشورهاى متجاوز نتوانند با امنيت كامل در اين مسير تردد كنند و اين مى‏تواند يك عنصر بازدارنده عليه متجاوزان باشد.

 

4) پيروزى عمرانخان و فرصت تعميق روابط ايران و پاكستان‏

«عمران خان» رهبر حزب تحريك انصاف موفق به شكست رقباى سر سخت خود شد. ورزشكارى موفق كه سوداى تكرار قهرمانى در ميدان سياست را دارد. اين سياستمدار 67 ساله ستاره بين‏المللى كريكت (ورزش مورد علاقه پاكستانى‏ها و هندى‏ها كه بر سر آن رقابتى شديد دارند) است و به زودى نخست وزير پاكستان خواهد شد.

عمران خان نگاهى مثبت به روابط ميان ايران و پاكستان داشته و خواهان گسترش و تعميق روابط ميان دو كشور است. عربستان و آمريكا هميشه عاملى منفى و مانعى بر سر راه همكارى‏هاى اسلام آباد و تهران بوده‏اند. عربستان در انتخابات اخير از رقباى عمران خان حمايت مى‏كرد و بازنده اين صحنه بود اما پس از پيروزى حزب تحريك انصاف، بلافاصله فرستاده خود را راهى اسلام آباد كرد تا اين باخت سياسى را با دلارهاى نفتى و وعده‏هاى اقتصادى به پيروز انتخابات، جبران كند.

            پيروزى عمران خان در پاكستان فرصتى براى تعميق روابط جمهورى اسلامى با اين همسايه شرقى است. روابطى كه مى تواند آثار و بركات خود را در حوزه‏هاى مختلف سياسى، اقتصادى و امنيتى براى هر دو كشور داشته باشد. استفاده از اين فرصت منوط به تحرك و چالاكى دستگاه ديپلماسى كشور است.

 

­­

دعا

و اما قبل ازاينكه دعاهايمان را شروع كنيم بياييد باحالت اضطرار و التماس ازخداوند متعال بخواهيم :

آقا جان اين جمعه هم آمد و نيامدي.

گلدي بو جمعه گشدي الله      فاطمه يوسفينن خبر يوخ

يابن الحسن ،يابن الحسن ،يابن الحسن

1- خدايا؛پروردگارا به پهلوي شكسته مادرش زهرا درفرج آقا امام زمان تعجيل بفرما.

2- خدايا موانع فرج و ظهور آن حضرت را برطرف وما را از زمينه سازان ظهورحضرت قرار بده و ما را براي ظهور آن حضرت اهل بفرما.

3- خدايا قلب نازنينش را از همه ما خوشنود و راضي بفرما.

4- خدايا عواقب امور ما را ختم به خير و سعادت و شهادت قراربده.

5- خدايا ما را عاق والدين، عاق اهل بيت، عاق امام زمان (عج)، عاق قرآن، مشغول الذمه و بي توبه از اين دنيا مبر.

6- خدايا حيات و ممات ما را حيات و ممات محمد و آل محمد (ص) قراربده.

7- خدايا عتبات عاليات، مدينه منوره، مكه معظمه، زيارت ثامن الحجج، زيارت عقيله بني هاشم و زيارت كريمه اهل بيت به همه ما وخانواده ما و تمامي ملتسمين دعا كرامت بفرما.

8- خدايا سايه مقام معظم رهبري را بر سر ما مستدام بفرما

9- خدايا ايشان و مراجع تقليد،  حوزه علميه، مراكز علمي، دانشگاهي، علماي رباني، مسئولين خدوم ودلسوز، نيروهاي جان بركف نظامي و انتظامي و هنگ مرزي و اطلاعاتي و امنيتي و به قوه قضائیه و دولتمردان و مجلسيان ماعزت، شرافت، صحت و سلامت، عافيت و عاقبت به خيري عنايت بفرما.

10- خدايا امام امت و شهداي ما را با شهداي كربلا محشور بفرما.

11- خدايا پدر و مادر و ذوي الحتوق و مراجع عظام تقليد؛ علماي رباني، اموات و اهل قبرستان و بانيان مسجد و منبر. امام جمعه فقيه اين شهرستان را ببخش و بيامرز.

12- خدايابه مريضهاي ماخصوصا ملتسمين دعا وعلي الخصوص به مرضهاي فكري –اخلاقي واعتقادي ماشفا مرحمت بفرما.

13- خدايا كساني كه به اين مرز و بوم و پرچم و مملكت و مذهب و قرآن و رهبري و مردم خيانت ميكنند با مكر و حيله و توطئه ميكنند اگر قابل هدايت هستند هدايت بفرما و الّا بزودي اينها را رسوا و مفتضح و ذليل و ريشه كن بفرما.

14- خدايا به آحاد جامعه ما اعم از مرد و زن ؛خرد و كلان ،پير و جوان ،شهري و روستايي،كشاورزي و كارمند ،دامدار و تاجر و.... به همه شان محبت و سلامتي و عافيت عنايت بفرما.

15- خدايا تا ما را نبخشيده اي ما را از اين دنيا مبر.

16- خدايا مشكلات دنياي اسلام خصوصا مردم مظلوم فلسطين و عراق و افغانستان و مصر و تونس و يمن و ليبي و بحرين بر ايادي استكبار پيروز بفرما.

17- خداوندا مشكلات كشور ما خصوصا مشكلات فكري، اخلاقي و فرهنگي، مشكلات تورم و معيشت مردم، مشكلات اعتياد و طلاق، مشكل بيكاري جوانان و مشكل بي خانمان ها را از خزانه تفضلات خودحل بفرما.

18- خدايا، پروردگارا هر آنچه به نفع خود ما و خانوده ما و جامعه ما و دنياي اسلام در آن دعاها بود ولي وقت اجازه نداد يا از ذهن ما خطور نكرد و بر قلب ماجاري نشد خدايا آن دعاها را درحق ما به اجابت برسان.

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد