امروز جمعه, 03 اسفند 1397 - Fri 02 22 2019

Menu

خطبه های نماز جمعه 1397/06/02

متن کامل خطبه های نماز جمعه  شهرستان ماکو

به امامـت حجت الاسـلام و المسلمین ایوب رنجبری

خطبه اول

اوصیکم عبادالله و نفسی بتقوی ا... و اتباع اوامره و اجتناب نواهیه

ولو انّ اهل القری آمنوا واتقوا لفتحنا علیهم برکاتٍ من السماء و الارض(اعراف/96)

بركت چيست؟   

بركت همان رشد و افزايش است . بركت مال افزايش و كثرت آن است و در خانه گستردگي آن و آرامش آن مي باشد و در غذا وفور نعمت و پاكي آن و در عيالواران كثرت آنها و اخلاق نيكوي آنهاست و در خانواده انسجام آن و تفاهم اعضاي خانواده با يكديگر و در وقت وسعت و برآوردن نيازها در آن است و در سلامتي تمام و كمال آن است و در علم احاطه و معرفت تمام نسبت به آن است.پس بركت يعني اجماع نيكي ها و فضيلت ها.

 راههاي نزول بركت   

۱- قرآن:
خداوند متعال از قرآن به عنوان بركت توصيف كرده است و گفته » هذا كتاب انزلناه مباركاً مصدق الذي بين يديه « و پيامبر (ص) فرمود: خانه هاي خود را به گورستان تبديل نكنيد شيطان از خانه اي كه در آن سوره بقره قرائت مي شود نفرت دارد.

۲- تقوي و پرهيزگاري و ايمان:
بدون شك ايمان و تقوي از راههاي نزول بركت مي باشند تا آنجا كه خداوند عزوجل مي فرمايد: [ اگر اهل سرزميني ايمان بياورند و تقواي خداوند را پيشه كنند محققاً بر آنها بركاتي از آسمان و زمين مي گشاييم. ]يك مرد تقواي خود را در رفتار با همسرش و فرزندانش و به دست آوردن رزق حلالش حاصل مي كند.

۳- ذكر بسم الله الرحمن الرحيم:
اين ذكر در ابتداي هر كاري براي جلوگيري از ورود شيطان در كارها گفته مي شود.
پيامبر (ص) فرمود: هر كاري كه با بسم الله آغاز نشود ابتر يعني ناقص است.

۴- اجماع تمام افراد خانواده بر سر سفره غذا:
گرد آمدن تمام افراد خانواده بر سر سفره غذا بسيار پسنديده و مبارك است و بر غذاي سفره بركت مي دهد.پيامبر (ص) فرمود: ۳ نفره غذاخوردن بهتر از ۲ نفره و ۴ نفره بهتر از ۳ نفره خوردن است و اين امر بر سر سفره افطار ماه مبارك رمضان بسيار مبارك است و بركت غذا را نيز افزايش مي دهد.

۵- سحري:
پيامبر (ص) فرمود: در سحر ماه مبارك رمضان بركت است و بركت در اينجا يعني اجر و ثواب و تحمل روزه و تقوي در عبادت خدا.

۶- آب زمزم:
و اين چشمه مباركي است كه در زمين خشكي كه در آن آب نبوده و در وسط كوه ها جوشيده و پيوسته نيز قطع نمي شود.

۷- روغن زيتون:
درخت زيتون درخت مباركي است كه خداوند در قرآن آن را توصيف كرده است.
همچنانكه خداوند در سوره نور مي فرمايد:« المصباح في زجاجه الزجاجه كأنها كوكب دري يوقد من شجره مباركه زيتونه لا شرقيه و لا غربيه يكاد زيتها يضيء ولو لم تمسمه نار»  **سوره نورآيه ۳۵**
«چراغي است در شيشه اي كه تلألؤ آن گويي ستاره است درخشان و روشن از درخت مبارك زيتون كه با آنكه شرقي و غربي نيست شرق و غرب جهان بدان فروزان است وبي آنكه آتشي زينت آن را برافروزد خودبخود جهاني را روشني بخشد » همانطور كه معلوم است: روغن زيتون علاج سودمندي براي بسياري از امراض است.

۸- شب قدر:
آنچه از بركت در اين شب است بر كسي پوشيده و مخفي نيست. در اين شب ، بزرگ هر خانواده اي، افراد خانواده را گرد هم مي آورد و براي آنها از فضل و بركت و رحمتهايي كه در آن شب نازل مي شود حكايت و صحبت مي كند و سپس با هم نماز مي خوانند و در اين شب مبارك ذكر خداي را بجا مي آورند خداوند متعال مي فرمايد: [ انا انزلناه في ليله مبارك انا كنا منذرين ]محققاً ما آن را (كتاب) در شب مباركي نازل كرديم و از بيم دهندگان هستيم.گفته شده اين شب همان شب قدر است.

۹- عيد سعيد فطر و عيد قربان:
آغاز اين روز باخواندن نماز عيد شروع مي شود و مردم در آن نماز خدا را شكر مي كنند بر نعمتهاي بسياري كه به آنها عطا شده است و هر روز هم در حال افزايش است.

۱۰- غذاي حلال:
خداوند به غذاي پاك و حلال بركت مي دهد.
پيامبر (ص) مي فرمايد: ايها الناس ان الله طيب لا يقبل الا طيباً ، فالمال الحرام لا يبارك الله به و لا يعود علي اصحابه الا بالفقر و النقص : اي مردم همانا خداوند پاك است و غير از پاكي را قبول نمي كند. خداوند به مال حرام بركت نمي دهد و جز فقر از آن حاصل نمي شود.

۱۱- شكر زياد:
و از سخن خداوند استنباط مي شود كه مي فرمايد: [ و لئن شكرتم لأزيدنكم : و اگر شكر خداي را بجا آوريد به شما بركت مي دهيم [و زياده طلبي در اينجا در هر چيزي از مال و ثروت و سلامتي و طول عمر گرفته تا همه نعمتهاي خداوند كه به خاطر كثرت شمارش در نمي آيند.

۱۲- صدقه:
خداوند صدقه را از ۱۰ برابر تا ۷۰۰ برابر مضاعف مي كند بدون شك صدقه به مال انسان بركت مي دهد و آن را افزون خواهد كرد.خداوند متعال مي فرمايد: [ مثل كساني كه در راه خدا انفاق مي كنند مانند دانه اي است كه ۷ سنبل از آن مي رويد و در هر سنبل ۱۰۰ دانه و خداوند براي هر كه بخواهد مضاعف مي كند و به راستي كه خداوند بر هر چيزي داناست ]و پيامبر (ص) در اين مورد مي فرمايند: نيكي كردن ( كار نيكو ) از ۱۰ برابر تا ۷۰۰ برابر افزايش مي يابد ولي كار بد ( بدي كردن ) به همان اندازه مضاعف مي شود.

۱۳- نيكي و صله رحم:
پيامبر (ص) در اين مورد فرمود: صله رحم ( ارتباط با خويشان ) و اخلاق نيكو و همنشين خوب سرزمين را آباد مي كند و به عمر مي افزايد. همچنين امام مهرباني حضرت علي بن موسي الرضا(ع) فرمود: «کسي که مي خواهد عمرش طولاني و روزي اش افزون شود، بايد صله رحم به جاي آورد.»

۱۴- سحرخيزي:
سحر خيزي يعني زود از خواب برخاستن و آغاز كار در ابتداي روز ( صبح زود ( است.
و پيامبر (ص) فرمودند: به امن من به خاطر سحرخيزيشان بركت داده شده است و ايشان از اشخاص بسياري حكايت مي كنند كه علت پيروزي و موفقيت آنها سحرخيزيشان بوده است.

۱۵- ازدواج:
يكي از راههاي نزول بركت است.بعضي از گذشتگان ازدواج مي كردند تا غني و ثروتمند گردند و رزق و روزي به آنها روي كند.چون آنها اين سخن خداوند را دريافتند كه فرمود [ و البته بايد مردان بي زن و زنان بي شوهر و كنيزان وبندگان خود را به نكاح يكديگر درآورند اگر مرد و زني فقيرند خدا به لطف خود آنان را بي نياز و مستغني خواهد فرمود كه خدا به احوال بندگان آگاه و رحمتش وسيع است ] و همچنين اين سخن خداوند: [ اولاد خود را از بيم فقر نكشيد ما شما و آنها را روزي مي دهيم]

1۶- برنامه ريزي:
خداوند پيامبرش و بندگانش را به پيروزي و موفقيت در كارها با برنامه ريزي وعده داد و چگونه ممكن است بعد از اين انسان برنامه ريزي را كنار بگذارد به اميد اينكه بخت و شانس همه چيز را مي چرخاند.امروز خانواده هايي را مي بينيم كه براي آينده خود و فرزندانشان برنامه ريزي مي كنند و يا تمام اموررا به قسمت وا مي گذارند !!! بدون شك ما نياز به تجديد نظر و برنامه ريزي براي آينده خود داريم و در اين راه بايد به خداي متعال توكل كنيم و از او طلب بركت نمائيم.

بركت عمر در انجام كار نيك است و عمر با بركت ، عمري است كه درآن عمل صالح انجام شود.

 

خطبه دوم :

اوصیکم عبادالله و اوصی نفسی بتقوی الله و اتباع اوامره و اجتناب نواهیه

از سخنران پیش از خطبه ها فرماندار محترم جناب آقای علیزاده صمیمانه سپاسگزارم

و اما مناسبتهای این هفته که به نحو اجمال و اختصار مطالبی را خدمتتان تقدیم می کنم:

1. نگاهی کوتاه اما تحلیلی به فرمایشات مقام معظم رهبری:

پیام رهبر معظم انقلاب اسلامى به حجاج بیت الله الحرام؛

ایجاد جنگ و درگیرى میان مسلمانان اصلى‏ترین راهبرد دشمنان اسلام‏

V   دو پیام روشن رهبرى انقلاب به حجاج‏

با توجه به این خصوصیت مهم و اثرگذار بودن حجاج و مؤثر بودن خود مراسم حج و حضور مسلمانان معقتد از سراسر نقاط جهان و دنیاى اسلام، رهبر معظم انقلاب كه هدایت‏گر امت اسلامى هستند نیز هر ساله پیامى به حجاج بیت الله الحرام مى‏دهند. این پیام‏ها هر ساله متنى كوتاه و موجز دارد اما به‏طور معمول در آن برخى از مهم‏ترین مسائل روز جهان اسلام را به این قشر كه در فریضه‏ى معنوى و اجتماعى حج گردهم آمده‏اند، متذكر مى‏شوند. دقت نظر در این پیام‏ها و تلاش براى بهره‏بردارى از توصیه‏هاى رهبر معظم انقلاب اسلامى، مى‏تواند براى همه‏ى امت روشن كند كه در سال جارى مهم‏ترین و اصلى‏ترین نیازهاى امت اسلامى چیست.

V   امت اسلامى باید از حج بهترین بهره‏ها را ببرد

رهبرى معظم این نكته را در پیام كوتاه خود چنین بیان كرده‏اند: «نكته‏ى مهمّى كه هر انسان اندیشه‏ورز را كنجكاو و حسّاس مى‏كند، تعیین یك میعادگاه دائمى براى همه‏ى مردم و همه‏ى نسل‏ها و در همه‏ى سال‏ها، در یك نقطه‏ى معیّن و در یك محدوده‏ى زمانى واحد است. این وحدت زمان و مكان، یكى از رازهاى اصلى فریضه‏ى حج است. بى‏شك یكى از برترین مصداق‏ها براى «لِیَشْهَدُوا مَنافِعَ لَهُمْ» همین دیدار سالیانه‏ى آحاد امّت اسلامى در كنار خانه‏ى خدا است. این، رمز وحدت اسلامى و نماد امّت‏سازى اسلام است كه باید در زیر سایه‏ى بیت‏اللّه قرار داشته باشد. خانه‏ى خدا متعلّق به همگان است: «سَواءً الْعاكِفُ فیهِ وَ الْبادِ»

V حجاج عزیز دعا برای امت اسلامی و مظلومان سوریه، عراق، فلسطین، افغانستان، یمن، بحرین، لیبی، پاکستان، کشمیر و میانمار و دیگر نقاط را فراموش نکنید.

V   ایجاد جنگ و درگیرى میان مسلمانان اصلى‏ترین راهبرد دشمنان اسلام‏

ازجمله بالاترین منافع كنونى جهان اسلام آن است كه بتوانیم كید دشمنان كنونى اسلام یعنى آمریكا و صهیونیست‏ها را به‏خوبى بشناسیم و نیز به عملكرد دشمنان داخلى و منافقانى كه به امر دشمنان خارجى درپى صدمه به اسلام هستند پى ببریم. ایجاد جنگ و كشتار و خونریزى در میان مسلمین اكنون اصلى‏ترین راهبرد دشمنان اسلام است و عاملان داخلى آن‏ها یعنى حاكمان خونریز سعودى و دیگر جنایتكارانى كه به امر دشمن عمل مى‏كنند در اجراى این‏راهبرد خون ملت‏هاى مسلمان را هدر اعلام كرده‏اند. مقام معظم رهبرى در ذكر این نقشه‏ى دشمن در شرایط كنونى در پیام خویش آورده‏اند: «حج، در این مكان و در این محدوده‏ى زمانى، همیشه و در همه‏ى سال‏ها، با زبان رسا و منطق آشكار، مسلمانان را به اتّحاد فرامی‏خواند. و این در نقطه‏ى مقابلِ خواست دشمنان اسلام است كه در همه‏ى دوران‏ها و به‏ویژه در این دوران، مسلمانان را به صف‏آرایى در برابر یكدیگر تشویق مى‏كرده‏اند و مى‏كنند. امروز به رفتار آمریكاى مستكبر و جنایتكار بنگرید. سیاست اصلى آن در برابر اسلام و مسلمین، جنگ‏افروزى است. خواست و تلاش خباثت‏آلود آن، كشتار مسلمانان به دست یكدیگر است. ظالمانى را به جان مظلومانى انداختن، از جناح ظالم پشتیبانى كردن، به دست او جناح مظلوم را بیرحمانه سركوب كردن، و آتش این فتنه‏ى هولناك را همواره تیزوتند كردن. مسلمانان باید هشیار باشند و این سیاست شیطانى را خنثى كنند.

حج زمینه‏ساز این هشیارى است، و این است فلسفه‏ى برائت از مشركان و مستكبران در حج.

یاد خدا روح حج است. در همه حال دل‏هاى خود را با این باران رحمت، زندگى و نشاط بخشیم و توكّل و اعتماد به او را كه اصل و سرچشمه‏ى قدرت و شكوه و عدل و زیبایى است، در دل خود ریشه‏دار كنیم. دراین‏صورت بر كید دشمن پیروز خواهیم شد.

حجّاج عزیز! دعا براى امّت اسلامى و مظلومان را در سوریه و عراق و فلسطین و افغانستان و یمن و بحرین و لیبى و پاكستان و كشمیر و میانمار و دیگر نقاط فراموش نكنید و قطع دست آمریكا و دیگر مستكبران و ایادى آنان را از خداوند بخواهید.»

 

2. 2 شهریور - آغاز هفته دولت

تبریک این ایام خدمت تمامی دولتمردان عزیز

هفته دولت، هفته بزرگداشت دولت است و يادآور شهادت شهداى گرانقدرى چون رجايى و باهنر.

مقام معظم رهبری(مدظلهالعالی): عمده وظايف رييس‏جمهور: گشايش اقتصادی + ارتقای فرهنگ دينی مردم

- «استقلال اقتصادى، تنها با اقتصاد مقاومتى به‏دست مى‏آيد.»

- «ضرورت استقلال فرهنگى، انتخاب سبك زندگى اسلامى انقلابى، تقويت بنيه خانواده و مقابله با آسيب‏هاى اجتماعى و...»

- قدردانستن نيروهاى انقلابى‏

- تجليل از شهيدان رجايى و باهنر. (الگوى خدمت بى‏منت)

*نگذاريم فضايل ساده‏زيستى، خدمت‏رسانى، مردمى و ولايى بودن شهيدان رجايى و باهنر به فراموشى سپرده شود

*ضرورى است دولت دوازدهم در رفتار دولتى، الگوهاى‏ بى‏بديل فوق را مدنظر قرار داده و واقعا در عمل ياد شهيدان رجايى و باهنر را گرامى بدارند.

 

سه جهت‏گيرى عمده براى دولت:‏

۱. پرداختن به مشكلات مردم‏

۲. تعامل گسترده با دنيا

3. صلابت در برابر سلطه‏طلب‏

 

u  ‏ عمده وظايف رئيس جمهور

الف. گشايش اقتصادی و ايجاد غنا در كشور

ب. ارتقای فرهنگ و فكر و عمل دينی مردم‏

 

جهت‏گيريهای كلی و كلان دولت‏: جهت گیری دین، اخلاق، عدالت، خدمت و مقابله و مبارزه با استکبار این جهت گیریها را از دست ندهید و رها نکنید.

الف. تسهيل زندگی برای مردم‏

ب. سند چشم‏انداز

ج. سياستهای اقتصاد مقاومتی‏

- انتظار به حق مردم، تحقق عملی وعده‏های داده شده است.

 

با توجه به اهمیت مقوله كارآمدى در عرصه مدیریتى كشور مرور پاره‏اى از ویژگى‏ها كه مى‏تواند موجب عنصر كارمدى نظام اسلامى شود ضرورى است:

V   ۱. خدمت به مردم‏

V   ۲. داشتن روحیه‏ى تلاش براى رفع مشكلات‏

V   ۳. مدیریت با الگوهاى ناكارآمد غیربومى‏

V   ۴. صداقت در وعده به مردم‏

V   ۵. فساد درهرصورت عامل ناكارآمدى است‏

 

شاخص‏هاى دولت كارآمد

۱. دولت انقلابى و عزتمند

۲. دولت جهادی‏

مدیریت جهادی مؤلفه‏هایى دارد كه اگر در مدیریتى متعین و جارى و سارى باشد مى‏توان آن‏را جهادی نامید:

۱. خدمت با نیت الهى

۲. تخصص، علم و درایت

۳. تداوم و استقامت در كار

۴. شوق خدمت و روحیه خدمتگزارى بى‏منت

۵. انعطاف‏پذیرى و سرعت عمل

۶. اعتمادبه‏نفس و

۷. جوانگرایى و اعتماد به نسل جوان در مدیریت

۸. ابتكار عمل و خلاقیت

۹. كارگروهى و مشاركت اجتماعى

۱۱. توجه به كیفیت و قانونمندى

۳. دولت پركار و پرنشاط

۴. دولت تحول‏آفرین‏

۵. دولت شایسته‏سالار

۶. دولت مردمى و خدمتگزار

۷. دولت قانون‏گرا

۸. دولت فساد ستیز

۹. دولت چابك‏

 

3. 2 شهریور - شهادت سیدعلی اندرزگو (1357 هـ ش)

*شهید اندرزگو؛ الگوى مبارز انقلابى و خستگى ناپذیر

رهبر معظم انقلاب اسلامى با «معجزه‏آسا» نامیدن زندگى این مجاهد انقلابى مى‏فرمایند: «سید على اندرزگو» خطرها را براى خدا تحمل كرد و براى خدا شهید شد.

*تأثیرپذیرفتن از شهید نواب صفوى‏

*حضور مؤثر در قیام ۱۵ خرداد

*پیوستن به شاخه نظامى جمعیت موتلفه اسلامى‏

• شهید اندرزگو كه از تمام زمینه‏ها براى مبارزه با رژیم شاهنشاهى بهره مى‏برد و در تمام لحظه‏هاى عمر خود به‏ویژه درزمانى كه در زندان به‏سر مى‏برد به فكر ضربه‏زدن و نابودى این رژیم بود، تصمیم به مبارزه‏اى پیگیر و مسلحانه علیه رژیم شاهنشاهى گرفت. به‏همین‏دلیل پس از رهایى از زندان با شهید حاج صادق امانى و دیگر دوستانى كه از سابق مى‏شناخت ارتباط برقرار كرد و وارد شاخه نظامى «جمعیت موتلفه اسلامى» شد.

• شهید اندرزگو بعد از سفر به نجف، به سوریه و لبنان سفر كرد و بر تجربه‏هاى مبارزاتى خویش افزود. در لبنان با نماینده امام(ره) «جلال‏الدین فارسى»، در سازمان الفتح تماس گرفت و ضمن دیدن تعلیمات نظامى طرز استفاده از سلاح‏هاى سنگین را فراگرفت و مقدمات واردكردن چنین اسلحه‏هایى را به ایران تدارك دید.

• مقام معظم رهبری: این مرد مسلمان مبارز در طول چهارده سال كه مشغول مبارزه بود، چهارده سال زندگى مخفى با نهایت شدّت، دستگاه جهنّمى ساواكِ شاه بدبخت را آن‏چنان حیران و سرگشته كرده بود كه كارش معجزآسا مى‏نمود. براى خدا مبارزه كرد، براى خدا از پیوستن به گروه‏هاى مدّعى سر باز زد، براى خدا خطر ساواك و خطر بعضى از گروه‏هایى كه مایل بودند او را به‏طرف خود جذب كنند و حاضر نمى‏شد به آن‏ها جذب بشود، این خطرها را براى خدا تحمل كرد و براى خدا هم شهید شد.

 

 

4. 4 شهریور روز کارمند

تبریک این روز خدمت تمامی کارمندان زحمتکش و توجه به شاخصهای اخلاق اداری از دیدگاه امام علی علیه السلام:

1- کار هر روز را خوب انجام دهد

2- پیگیری امور خیلی مهم است

3- محبت به بندگان خدا

4- حلم و بردباری

5- عدل و انصاف

6- تکریم ارباب رجوع

7- عدالت محوری

8- شفافیت و روزآمدی قوانین

9- قانون گرایی و نظارت و کنترل نظام اداری.

وجدان كاري: پيامبرصلي الله عليه وآله: إنَّ اللَّهَ يُحِبُّ إذا عَمِلَ أحدُ كُم عَمَلاً أن يُتقِنَهُ

خداوند دوست دارد كه هرگاه يكي از شما كاري انجام مي‏دهد آن را استوار و درست به سامان رساند. كنزالعمّال ، ح ۹۱۲۸ .

 

خوش‏رويي با مردم: امام علي عليه السلام : عَلَيكَ بِالبَشاشَةِ فَإنَّها حِبالَةُ المَوَدَّةِ

بر تو باد به گشاده رويي كه گشاده رويي دام دوستي است غررالحكم و دررالكلم ، ح ۶۱۰۱ .

 

نظم در كارها: امام علي عليه السلام : أمضِ لِكُلِّ يَومٍ عَمَلَهُ فَإنَّ لِكُلِّ يَومٍ ما فيهِ

كار هر روز را در همان روز انجام ده ؛ زيرا هر روزي را كاري است {ويژه آن روز}

نهج البلاغه ، نامه ۵۳ .

 

 

5. 15 ذی الحجه - ولادت حضرت امام علی النقیالهادی(ع) 212(هـ ق)

تبریک این روز خدمت امام زمان روحی له الفداء و مقام معظم رهبری و مراجع عظام تقلید و جمیع مومنین و مومنات خصوصا شما نمازگزاران گرامی.

«امام ابوالحسن على النقى الهادى» - عليه السلام - پيشواى دهم شيعيان، در نيمه ذيحجه سال 212 هجرى در اطراف مدينه در محلى به نام «صريا» به دنيا آمد.

پدرش پیشواى نهم، امام جواد(ع) و مادرش بانوى گرامى بافضیلت، شب‏زنده‏دار و باتقوا به نام «سمانه مغربیه» است. مشهورترين القاب امام دهم، «نقى» و «هادى» است، و به آن حضرت «ابوالحسن الثالث» نيز مى گويند .

امام هادى - عليه السلام - در سال 220 هجرى پس از شهادت پدر گراميش برمسند امامت نشست و در اين هنگام هشت ساله بود. مدت امامت آن بزرگوار 33 سال و عمر شريفش 41 سال و چند ماه بود و در سال 254 در شهر سامراء به شهادت رسيد.

امام هادی (علیه السلام): الدُّنْیا سُوقٌ رَبِحَ فیها قَوْمٌ وَ خَسِرَ آخَرُونَ
فرمود: دنیا همانند بازارى است که عدّه اى در آن ـ براى آخرت ـ سود مى برند و عدّه اى دیگر ضرر و خسارت متحمّل مى شوند.

اَلَنَّاسُ فی الدنیا بالاموالِ و فی الاخرة بالاعمال؛
میزان ارزیابی مردم در دنیا با اموالشان و در آخرت با اعمالشان است. بحارالانوار، ج75، ص368

امام هادی علیه السلام فرموده اند: اَلحَسَدُ ما حِقُ الحَسَناتِ وَ الزَّهوُ جالِبُ المَقتِ

 

حسد، کارهای خوب را از بین می برد و دروغ، دشمنی می آورد. (بحارالانوار، ج69، ص 200)

سیره مبارزاتى امام‏ هادی(ع) در برخورد با حكومت‏هاى ظالم زمان خویش‏

۱. نفوذ در میان دولتمردان با نمایاندن سیره اخلاقى و علمى امام(ع)

۲. حل مشكلات جامعه با بهره‏‏گیرى از علم امامت‏

۳. سازمان‏دهى مبارزات سرى شیعیان با تقویت سازمان وكالت‏

۴. مبارزه با اندیشه‏هاى باطل و فرقه‏هاى انحرافى‏

۵. احیاى فرهنگ غدیر و امامت‏

۶. تبیین منشور امامت در قالب زیارت شریف جامعه‏

۷. تربیت یاران و اصحاب عالم و شایسته‏

۸. استفاده از تمامى موقعیت‏ها در راستاى اثبات حقانیت امامت‏

اوضاع سياسى، اجتماعى عصر امام:

1- زوال هيبت و عظمت خلافت

2- خوش گذرانى و هوسرانى درباريان

3- گسترش ظلم و بيدادگرى و خودكامگى

4- گسترش نهضت هاى علوى

• روش سبك زندگى و سیره حكیمانه و اخلاقى فردى و اجتماعى و نیز كمالات معنوى امام‏ هادی(ع) سبب شد كه آن بزرگوار در میان كارگزاران حكومت و دولتمردان عصر خویش محبوبیت خاصى پیدا كند و بدین‏وسیله جایگاه علمى و ایمانى منحصربه‏فرد امامت را به جامعه عصر خویش و حتى درباریان و حاكمان بشناساند و این جایگاه رفیع را زنده نگه دارد؛ به‏نحوى كه امام‏ هادی(ع) نمونه‏اى از انسان كامل و مجموعه سترگى از اخلاق اسلامى را نه‏تنها براى جامعه عصر خویش بلكه براى تمامى اعصار به یادگار گذاشت.

• یكى از شیوه‏هاى رهبرى امام‏ هادی(ع)، مدیریت مبارزات مخفیانه با حكومت استبدادى و طاغوتى عصر خویش بود. آن‏حضرت این كار را از راه‏هاى مختلفى انجام مى‏دادند كه بارزترین آن تقویت سازمان وكالتى بود كه از دوران امامت امام صادق پایه‏گذارى شده بود. هدف از شكل‏گیرى این سازمان، ارتباط شیعیان با امام خود در زمانى بود كه آنان به‏دلیل محصور بودن و یا تحت نظارت قرار داشتن ایشان از این ارتباط محروم بودند اما ضرورى بود كه براى مسائل مختلف دینى خود در اقصى نقاط بلاد اسلامى با امام خود ارتباط برقرار كنند.

• امام‏ هادی(ع) در خلال این زیارت‏ها با آگاه نمودن شیعیان از جایگاه امامت و ولایت، انقلاب را از وجدان انسان‏ها آغاز نمودند و حركت مذهبى خود را با ایجاد الگوهاى برحق و دگرگون ساختن شخصیت انسان‏ها از طریق خواندن زیارت‏ها وسعت بخشیدند، تا مسأله امامت و ولایت تنها یك عقیده مذهبى باقى نماند، بلكه خط عملى اسلام باشد.

• امام‏ هادی(ع) در خلال زیارت جامعه، در كنار بیان آموزه‏هاى توحیدى، امامان را نورى واحد و مظهر كمال مطلق‏دانند كه همواره حق همراه با آن‏ها است و تدبیر امور امت در تمام شئون مهم حیاتى را بر عهده دارند. با بیان این اوصاف حضرت جامعه خویش را براى پذیرش امامت امام عصر(عج) و غیبت ایشان آماده نموده و نیز جایگاه امامت را براى تمامى اعصار بعد از خود و هم‏چنین وظیفه شیعیان در قبال امامان را بیان مى‏نمایند.

 

 

6. 5 شهریور - بزرگداشت محمدبن زکریای رازی // روز داروسازی // روز کشتی

پنجم شهریور، روز بزرگداشت زکریای رازی است. به پاس زحمات و کشفیات این حکیم و شیمیدان بزرگ ایرانی در عرصه داروسازی، روز بزرگداشت وی، روز داروسازی نام نهاده شده است.

روز داروسازی که هم یاد‌آور مجدد عظمت علمی ایرانیان در تاریخ بشری است و هم نوید دهنده توسعه روز افزون تلاشهای تحقیقاتی داروسازان پژوهشگر و دانشمند کشورمان

پزشک، داروساز، دندانپزشک، پرستار، ماما و دیگر وابستگان این رشته اگر دارو شناس نباشند در کار خود موفق نخواهند بود.

ایرانیان باستان جزو اولین کسانی بودند که دارو را می‌شناختند.

از نخستین ایرانیانی که داروخانه تاسیس کردند آقای دکتر هوشنگ نظامی بودند که داروخانه نظامی را در خیابان چراغ برق افتتاح کردند.

 

5 شهریور سالروز تولد جهان پهلوان تختی، به عنوان"روز ملی کشتی" در تقویم جمهوری اسلامی ایران به ثبت رسید. 

* مردی از تبار مردم داری و مردم دوستی.

 

 

7. 18 ذی الحجه - عید سعید غدیر خم (10 هـ ق)

تبریک این روز سعید و مبارک و فرخنده

حضرت امام خميني(ره): «اگر گذاشته بودند كه حضرت امير(ع) حكومتي را كه مي‏خواهد، به پا كند، تمام انحرافات از بين مي‏رفت و محيط يك محيط صحيح و سالم مي‏شد.»

عید غدیر؛ تجلى حكومت و ولایت الهى ائمه اطهار(ع) در نظام اسلامى

حضرت امام خميني‏(ره):تمسك به ولايت على(ع)؛ تبعيت از روش، هدف و حكومت‏دارى ايشان‏

حضرت امام خمینی‏(ره): پیام غدیر معرفى الگوى حكومت اسلامى براى ادامه راه انبیاء الهى بود‏

مقام معظم رهبری می فرمایند:  عید غدیر، عید ولایت، عید سیاست و عید دخالت مردم در امر حكومت است‏

* غدیر؛ تبیین امر مدیریت نظام اسلامى از سوى پیامبر اعظم(ص)

* انقلاب اسلامى ایران؛ ثمره پیام عدالت‏گسترى غدیر

* پیام غدیر به دنیا پیام الگوی حکومت اسلامی است.

* غدیر؛ اثبات مقام ولایت و حكومت امامان معصوم(ع)

* امر به احیاى غدیر؛ مصداق حقیقى امربه‏معروف‏

* تبریک این روز سعید و مبارک و فرخنده

* عید غدیر عید الله اکبر می باشد

* عید غدیر عید ولایت و عید سیاست است.

* عید دخالت مردم در امر حکومت است.

* عید غدیر یوم العهد المعهود و یوم المیثاق الماخوذ

* الیوم اکملت لکم دینکم و اتممت علیکم نعمتی (سوره مائده/56)

* روز عید غدیر خم در آسمان روز عهد معهود و در زمین روز میثاق ماخوذ و جمع مشهود است.

* روزه آن کفاره شصت سال گناه و معادل صد حج و صد عمره ثواب دارد.

* غسل

* زیارت حضرت امیر المومنین (زیارت امین الله)

* رکعت نماز و صد مرتبه شکر خدا نماید

* خواندن دعای ندبه

* خواندن دعای الحمدالله الذی جعلنا من المتمسکین بولایة امیر المومنین و الائمه المعصومین علیهم السلام

* پوشیدن جامه های نیکو

* زینت کردن و بوی خوش استعمال نمودن

* شادی کردن و شاد نمودن شیعیان مولا

* عفو تقصیرات شیعیان و برآوردن حاجات ایشان و صله ارحام و توسعه بر عیال و اطعام مومنان و مصافحه با مومنان و رفتن به زیارت ایشان.

* صلوات زیاد فرستادن و صدقه دادن

* عقد اخوت

* عمامه گذاری.

روزی که حضرت موسی بر ساحران پیروز ، آتش بر ابراهیم  سرد و سلامت حضرت عیسی شمعون نبی را وصی، حضرت سلیمانآصف بن برثیا و حضرت موسی یوشع بن نون و حضرت پیامبر حضرت علی را وصی خویش انتخاب کردند.

الیوم اکملت لکم دینکم و اتممت علیکم نعمتی و رضیت لکم الاسلام دینا (مائده/3).

یا ایها الرسول بلّغ ما انزل الیک من ربک فان لم تفعل فما بلغت رسالته و الله یعصمک من الناس (مائده/67).

• مقام رهبرى جامعه اسلامى براى تمامى پیامبران از حضرت آدم تا حضرت خاتم(ص) شأن و مقامى است كه تنها از سوى خداوند قابل‏تعیین و واگذارى بوده و از سوى افراد جامعه و حتى خود رسول نیز قابل‏واگذارى و یا سلب نیست. چراكه تنها خداوند است كه صاحب‏شریعت بوده و قادر به تعیین خط سیر درست سرنوشت انسان در تمامى ابعاد حیات اخروى و دنیوى است.

• پس از پایان مراسم حج، پیامبر اكرم(ص) تصمیم گرفت مكه را به عزم مدینه ترك گوید؛ ازاین‏رو روز چهاردهم ذى حجه دستور حركت داد و هنگامى كه كاروان به سرزمین پهناورى به نام «رابغ»، در نزدیكى «جحفه» رسید، فرشته وحى فرود آمد و دستور رسمى اعلام ولایت حضرت على(ع) و نتیجه‏گیرى از زحمات ۲۳ساله رسالت را با تعیین ادامه‏دهنده راه پیامبر همراه آورد و آیه «تبلیغ» نازل شد.

• هدف از ارسال رسل و رسالت رسول گرامى اسلام(ص) با تعیین ولایت حضرت على(ع) به‏طور خاص در این روز كامل شد و تداوم یافت و اصل اساسى فلسفه سیاسى اسلام یعنى تعیین حاكم و ولى بر جامعه اسلامى تا انتهاى تاریخ، یعنى اصل امامت صورتى عینى گرفت و تمامى شئون پیامبر گرمى اسلام(ص) اعم از بیان احكام و دستورات الهى، منصب قضا و زعامت و ریاست عامه مسلمین كه خداوند تنها براى رسول خود قرار داده بود، براى امام نیز قرار داده شد.

• این مقام اصلى‏ترین جایگاه در دین اسلام و تداوم رسالت است كه حضرت على(ع) بدان نائل شد و امامان معصوم(ع) نیز همواره بر محوریت آن در تمام امور تأكید مى‏كردند تا این موضوع را تبیین نمایند كه كمال دین تنها به بیان احكام الهى نیست بلكه این دین به مبیّن و شارح و مجرى معصوم نیاز دارد كه هم دین را به‏طور صحیح بیان كند و هم از تحریف و ایجاد بدعت در دین جلوگیرى نماید.

برخی ویژگیهای غدیر خم:

1- اجتماعی بی همانند

2- فراوانی و انبوه حاضران

3- تحقق بیعت عمومی

4- کیفیت والای حماسه غدیر

5- صراحت در گفتار پیامبر

6- گواهی حاضران

7- راویان فراوان حدیث غدیر

اعمال عید غدیر:

1- نماز  2- روزه  3- غسل کردن  4- زیارت  5- دید و بازدید  6- پوشیدن لباس پاکیزه و نو  7- صدقه دادن  8- برادر شدن  9- اطعام کردن.

*نماز در شب و روز غدیر به مفاتیح مراجعه کنید.

* روزه برابر با تمام روزهای دنیا دارد

* غسل کردن مستحب موکد است.

* زیارت هر کجا بودی سعی کن کنار قبر حضرت علی باشی چون خداوند در این روز دو برابر آنچه در ماه رمضان و در شب های قدر و شب عید فطر می آمرزد از عذاب جهنم خلاص می کند.

* پوشیدن لباس پاکیزه و نو

* صدقه دادن: امام علی (ع) یک درهم صدقه فضیلت دویست هزار درهم برابر است.

* برادر شدن

* اطعام کردن: کسی که مومنی را اطعام دهد مانند اینست که تمام پیامبران و صدیقین و قربانی او را اطعام کرده است.

* گفتن ذکر زیر هنگام ملاقات برادران دینی

الحمدالله الذی جعلنا من المتسکین بولایت امیر المونین علی بن ابی طالب علیه السلام و اولاده المعصومین علیهم السلام.

با توجه به متن و فضاى خاص ايراد خطبه پيامبر اعظم در ماجراى غدير، كه در ميان تمامى خطبه‏هاى آن‏حضرت از امتيازات ويژه‏اى برخوردار است، چند نكته شايان توجه است:

۱. نتيجه‏گيرى از زحمات ۲۳ ساله پيامبر با انتصاب جانشين.

 ۲. حفظ دائمى اصل اسلام، نه فرقه و مذهب خاصى.

۳. اقدامى رسمى براى تعيين جانشين.

 ۴. ترسيم خط و مشى آينده مسلمانان.

 ۵. اتمام حجت با مخالفان.

 ۶ . شرايط جغرافيايى منطقه كه در تقاطع چند مسير بود.

 ۷. نگهدارى سه روزة حاجيانِ خسته در بيابانى داغ.

 ۸. نزديك بودن رحلت پيامبر (حدود ۷۰روز).

 ۹. ترس پيامبر از كارشكنى منافقان.

 ۱۰. ضمانت خداوند بر حفظ پيامبر و دينش.

 ۱۱. دستور قاطع بر لزوم ابلاغ.

 ۱۲. مراسم خاص قبل و بعد از خطبه (نماز جماعت، بيعت و تهنيت).

 ۱۳. مفاهيم بلند سخنان پيامبر در تبيين ولايت.

 ۱۴. حضور ۱۲۰ هزار حاجى يا بيشتر.

 ۱۵. حضور ۵هزار نفر از اهالى مكه.

 ۱۶. تكرار سخنان پيامبر به زبان فردى به نام «ربيعه».

 ۱۷. سخن الهى در تكميل دين.

 ۱۸. معرفى قرآن و عترت به‏عنوان دو امر جدانشدنى.

 ۱۹. بالا بردن دست على با لقب «اميرالمؤمنين».

 ۲۰. توجه دادن به وفاى عهد.

 

 

8. 8 شهریور - روز مبارزه با تروریسم (انفجار دفتر نخست‏وزیری به دست منافقان و شهادت مظلومانه شهیدان رجایی و باهنر)(1360 هـ ش)

تروریسم مولود نامبارك آمریكا و رژیم صهیونیستى‏ براى مقابله با اراده انقلابى ملت ایران‏

مقام معظم رهبری(مدظلهالعالی):‏ تروريسم؛ ابزار استكبار براي رسيدن به هدف‏هاي نامشروع خود

مقام معظم رهبری(مدظلهالعالی): ريشه تروريسم و شرترينِ دستگاه‏های تروريستی؛ رژيم آمريكا

 

یاد و خاطره شهیدان والا مقام دولت خصوصاً شهیدان رجایی و باهنر را گرامی میداریم و از زحمات و تلاشهای صادقانه دولتمردان تا به امروز صمیمانه سپاسگزاری می کنیم و اینکه ایران از اول تا به امروز قربانی تروریسم بوده است و ایران و اسلام همیشه با بحث ترور مخالف بوده است.

دولت شهید رجایى و باهنر؛ دولت خدمت خالصانه و مومنانه‏

شهید رجایى؛ معلم انقلابى و رئیس جمهور خدمتگزار

شهید باهنر؛ روحانى متفكر و نخست وزیر انقلابى‏

معیارهاى دولت معیار و مكتبى انقلاب اسلامى كه در عملكرد آن شهیدان بزرگوار تجلى پیدا كرد و به دولت‏هاى مختلف نظام اسلامى نیز الگوپذیرى از آن سفارش شده است:

۱. مبارزه با هوى نفس و دورى از دنیاپرستى و اشرافى‏گرى‏

۲. خدمت به مردم و انقلاب اسلامى‏

۳. پیوند ناگسستنى با آرمان‏ها و مبانى فكرى و اعتقادى نظام اسلامى‏

۴. الگوى اخلاص در عمل و خدمت به مردم و تلاش مومنانه‏

۵. ولایت‏مدارى و بصیرت سیاسى و انقلابى‏

دو طرف ۱۷ هزار شهيد ترور؛

۱. افشاگری دروغ مدعيان مبارزه با ترور

۲. ايستادگی ملت در راه انقلاب‏

* ‏ «تروريسم»؛ بهانه نابودی هويت اسلامی‏

* آمریکا؛ مغز و مادر و حامی تروريسم‏

ساده زیستی شهید رجایی و ذوب شدن در ولایت فقیه

تروریسم ابزار استکبار جهت رسیدن به هدفهای خود

ادعای مبارزه با تروریسم و در واقع حمایت از تروریسم

خروج گروهک منافقین از لیست سیاه تروریستها

* تروریسم در دنیای کنونی و ابزار سلطه غرب

* ایران بزرگترین قربانی تروریسم در جهان

* ترور دانشمندان هسته ای، استمرار حربه ترور در مقابل جمهوری اسلامی.

* گروهکهای تروریسم در ایران و حمایتهای آمریکا و صهیونیسم از آنها

* منافقین مجریان دستور ترور

* فهرست جنایات منافقین

* 17 هزار شهید ترور در کشور

* افشاگری دروغ مدعیان مبازه با ترور

* نمونه هایی از تروریست پروری آمریکا

* متهم کردن ایران به حمایت از ترور

* اتهام تروریسم به مقاومت حزب الله

* حمایت از تروریسم دولتی صهیونیستی

* راه انداختن شرکتهای آدم کشی

* راه انداختن گروههای تکفیری آدم کش.

 

 

* غرب، حامى و میزبان تروریست‏ها:

۱. ترور دانشمندان هسته‏اى ایران و سایر كشورها

۲. حمایت مادى از منافقین‏

 

• استانداردهاى دوگانه آمریكایى‏ها در موضوع حمایت از تروریست‏ها و بیان ادعاهاى حقوق بشرى، سبب شده است تا دولت ایالات متحده به‏عنوان سمبل پى‏گیرى منافع تروریست‏ها شناخته شود. البته آمریكایى‏ها براى رسیدن به این هدف از ابزارهاى عملیاتى صهیونیست‏ها نیز استفاده مى‏كنند.

 

 

9. محورهاى عملیات روانى رسانه‏هاى بیگانه‏ علیه جمهورى اسلامى ایران

در بازه زمانى ۲۷ الى ۳۰ مرداد، رسانه‏هاى معاند در ۱۳ محور داخلى، ۳ محور منطقه‏اى و ۴ محور فرامنطقه به خبر پراكنى درباره ایران پرداختند. مهم‏ترین محورهاى مطروحه در این رسانه‏هاى در ذیل مى‏آید:

- انتصاب پلاكارد تهدیدآمیز توسط یك طلبه به جریان انقلابى‏

- برجسته‏سازى نامه مرحوم عزت اله انتظامى به روحانى براى رفع حصر سران فتنه‏

- ترسیم و القاء آینده مبهم ار اقتصاد ایران‏

- القاء به بن بست رسیدن نظام در حل مشكلات معیشتى موجود

- تلاش براى ایجاد حس تبعیض‏انگارى حاكمیت نسبت به جامعه زنان‏

- دامن زدن به ایران هراسى به بهانه حضور نظامى در سوریه‏

- ارائه چهره توسعه طلبانه از ایران به بهانه انتشار خبر رونمایى از جنگنده در آینده نزدیك‏

 

داخلى‏

V   انتصاب پلاكارد تهدیدآمیز توسط یك طلبه به جریان انقلابى‏

y تلاش براى القاى سناریوى قتل روحانى توسط حامیان رهبرى (دویچه وله)

y استفاده ابزارى براى بازخوانى درگذشت‏هاشمى و دمیدن دوباره بر شایعه قتل او (گفت و گوى فائزه‏هاشمى با یورونیوز)

y برنامه‏ریزى حاكمیت و سپاه براى قتل روحانى (حسین باستانى در گفت و گو بابى‏بى‏سى)

V   برجسته‏سازى نامه مرحوم عزت اله انتظامى به روحانى براى رفع حصر سران فتنه‏

y بازنشر نامه عزت اله انتظامى به روحانى براى رفع حصر سران فتنه با هدف مظلوم نمایى فتنه گران (سحام نیوز، كلمه، وحیدآنلاین)

y برجسته‏سازى نامه دختران میرحسین به مناسبت درگذشت عزت اله انتظامى با تأكید برمشى عدالت طلبانه انتظامى و با هدف مصادره احساسات جریحه دار شده هواداران وى (كلمه، سحام نیوز)

y تأكید بر زمین ماندن خواسته‏ها و مطالبات انتظامى با هدف تحریك احساسات عمومى و القاى مشى دیكتاتورى حاكمیت (كلمه)

y سوء استفاده از محبوبیت انتظامى در راستاى تطهیر فتنه گران (وحیدآنلاین)

V   برجسته‏سازى اظهارات حاشیه ساز محسن‏هاشمى با هدف القاى نزدیكى زمان براندازى حاكمیت‏

y برجسته‏سازى اظهارات حاشیه سازهاشمى با هدف باورپذیرى دروغ معاندین براى افكارعمومى درخصوص نزدیكى زمان براندازى (آمدنیوز، درتى وى، صداى آمریكا، رادیو فردا،بى‏بى‏سى)

y استفاده از صحبت‏هاى‏هاشمى به‏عنوان شخصى حقوقى و رئیس شوراى شهر تهران با هدف القاى خطر فروپاشى از درون نظام (دویچه وله)

y تلاش براى كارساز نشان دادن تحریم‏ها و دامنه دار شدن سلب اعتماد عمومى از حاكمیت با استفاده از اظهارات جنجالى‏هاشمى (العربیه)

V   تلاش براى زدودن دیكتاتورى از وجهه خاندان پهلوى با نامه سرگشاده به ملت ایران‏

y تلاش براى ارائه چهره‏اى صلح طلب و نجات بخش از رضا پهلوى (كیهان لندن)

y ارائه چهره‏اى آزادى خواه بدون داشتن منافع شخصى (وال استریت ژورنال)

y تلاش براى ارائه چهره‏اى دموكرات و صلح طلب از رضا پهلوى (دویچه وله)

V   ترسیم و القاء آینده مبهم از اقتصاد ایران‏

y ترسیم آینده تاریك از اقتصاد ایران به بهانه كاهش درآمدهاى نفتى ایران در ماه‏هاى اخیر (بلومبرگ، وال استریت ژورنال، دویچه وله)

y القاء وخیم‏تر شدن شرایط اقتصادى با آغاز تحریم‏هاى ماه نوامبر (فایننشال تایمز، كیهان لندن،بى‏بى‏سى)

y ترسیم آینده تاریك از اقتصاد ایران به‏واسطه گرانى و كمبود برخى از كالاهاى اساسى به‏ویژه دارو (آمدنیوز، ایران اینترنشنال،بى‏بى‏سى، من و تو)

y برجسته كردن مشكلات جامعه كارگرى و القاء بدتر شدن این مسأله در آینده (صداى آمریكا، كیهان لندن، رادیو زمانه،بى‏بى‏سى)

y ترسیم آینده تاریك از اقتصاد ایران به‏واسطه خروج آمریكا از برجام و ناتوانى اروپا، روسیه و چین در پر كردن خلاء آن (روزنامه العرب، كیهان لندن،بى‏بى‏سى، رادیو فردا، نشنال اینترست)

y القاء فروپاشى اقتصادى ایران به بهانه اظهارات حسین راغفر، اقتصاددان (دویچه وله)

y القاء در خطر بودن كلیت حكومت طى ماه‏هاى آینده به بهانه فساد (من و تو)

y القاء روند رو به رشد فساد و ناكارآمدى در اقتصاد ایران (رادیو فردا، كیهان لندن، رادیو زمانه)

y بزرگنمایى از اثرات تحریم‏هاى ایالات متحده بر اقتصاد ایران، به‏ویژه تحریم نفتى (در تى وى، كیهان لندن، آمدنیوز، بلومبرگ،بى‏بى‏سى، اكونومیست)

y ترسیم آینده تاریك از اقتصاد ایران به‏واسطه تحریم‏هاى آمریكا و خروج شركت‏ها از ایران و كاهش احتمالى تراز تجارى كشور (نشنال اینترست، ایران اینترنشنال، كیهان لندن، در تى وى،بى‏بى‏سى، اكونومیست، روزنامه ماینیچى، رویترز)

y ترسیم آینده تاریك از اقتصاد ایران به‏واسطه احتمال گرانى خودرو و بنزین (دویچه وله، ایران اینترنشنال، آمدنیوز)

V   القاء وجود فساد گسترده در نظام اسلامى و گره زدن وضع موجود به آن‏

y القاء فساد گسترده در میان مسؤولین رده بالاى نظام (رادیو فردا، اكونومیست، وال استریت ژورنال، آمدنیوز، ایران اینترنشنال)

y القاء نهادینه شدن فساد در جمهورى اسلامى (كیهان لندن)

y القاء وجود فساد در میان مسؤولین عالى‏رتبه نظام و عدم برخورد با آن‏ها به بهانه اظهارات جهانگیرى (شبكه منافقین، بى‏بى‏سى، دویچه وله، آمدنیوز، رادیو فردا، رادیو زمانه، صداى آمریكا)

y القاء فساد سیستماتیك در ساختارهاى سیاسى، اقتصادى و اجتماعى جمهورى اسلامى به‏واسطه رویكردهاى عقیدتى جمهورى اسلامى (رادیو فردا، كیهان لندن، آمدنیوز)

y القاء فساد گسترده در نهادهاى مبارزه با فساد به بهانه اظهارات عارف (بى‏بى‏سى)

y برجسته كردن حضور نهادهاى حاكمیتى در اقتصاد و القاء وجود فساد در آن‏ها (اكونومیست، كیهان لندن)

y متهم كردن نظام به ایفاى نقش در التهابات ارزى به بهانه رانت‏هاى ارزى موجود در سیستم (ایران وایر، آمدنیوز)

y القاء فساد در میان رهبرى و فرزندانش (كیهان لندن، آمدنیوز)

V   القاء به بن بست رسیدن نظام در حل مشكلات معیشتى موجو

- القاء اصلاح پذیر نبودن امور با وجود جمهورى اسلامى (آمدنیوز، رادیو فردا، وال استریت ژورنال، من و تو)

y القاء حل مشكلات با تغییر نظام (كیهان لندن، در تى وى، رادیو فردا، وال استریت ژورنال)

y القاء ناتوانى جمهورى اسلامى در كنترل اوضاع به بهانه التهابات ارزى و گرانى كالاهاى اساسى (دویچه وله، من و تو، كیهان لندن)

y برجسته كردن اخبار مربوط به كاهش فروش نفت ایران و ناتوانى دولت در اداره امور با این میزان درآمد نفتى (من و تو، بلومبرگ، فایننشال تایمز)

V   تلاش براى ایجاد اغتشاش و آشوب در كشور

y تحریك جامعه براى ایجاد اغتشاش و اعتصاب به‏عنوان تنها را رهایى از وضعیت موجود (رادیو فردا، وال استریت ژورنال)

y بزرگنمایى از مشكلات معیشتى كارگران (در تى وى، آمدنیوز، ایران اینترنشنال)

y پوشش گسترده اخبار مربوط به تجمعات كارگرى و غیره (در تى وى، رادیو زمانه، رادیو فردا، آمدنیوز، كیهان لندن، بى‏بى‏سى، ایران اینترنشنال)

y القاء آینده تاریك از وضعیت معیشتى جامعه به بهانه اظهارات محسن‏هاشمى (صداى آمریكا، شبكه منافقین، دویچه وله)

y دامن زدن به التهابات ارزى با بزرگنمایى و پوشش گسترده از اخبار مربوط به گرانى كالاهاى اساسى با محوریت دارو (من و تو،بى‏بى‏سى)

y تلاش براى تحریك جامعه كارگرى و كشاندن این قشر به كف خیابان‏ها

V   القاء فقدان كارآمدى و عدالت در ساختارهاى موجود

y گره زدن مشكلات اقتصادى به ناكارآمدى وبى‏عدالتى در كشور (رادیو فردا، وال استریت ژورنال)

y القاء ناكارآمدى نظام به‏واسطه اقتدارگرایى آن (رادیو فردا، وال استریت ژورنال)

y القاءبى‏عدالتى گسترده در نظام به بهانه رانت‏هاى موجود در حوزه‏هاى مختلف (آمدنیوز، در تى وى)

y القاء ناكارآمدى نظام به‏واسطه تعطیلى برخى از واحدهاى اقتصادى (در تى وى، رادیو زمانه،بى‏بى‏سى، من و تو)

y القاء وجودبى‏عدالتى و ناكارآمدى در نظام به بهانه نادیده گرفتن معیشت مردم از سوى حاكمیت (كیهان لندن، در تى وى، آمدنیوز، ایران وایر، ایران اینترنشنال)

y القاء عدم وجود شرایط برابر براى شركت‏هاى خصوصى و حاكمیتى در پرداخت مالیات به‏ویژه آستان قدس رضوى (اكونومیست)

V   برجسته كردن تسهیل مراودات مالى با تصویب لوایح چهارگانه ذیل FATF

y القاء غیراستعمارى بودن سازوكار FATF (اتاق بازرگانى، روزنامه دنیاى اقتصاد)

y القاء منزوى شدن كشور در صورت عدم پذیرش سازوكار FATF (ایلنا، روزنامه دنیاى اقتصاد)

y متهم كردن مخالفان FATF به سیاسى كارى (ایلنا، روزنامه ابتكار)

y القاء وقوع خودتحریمى در صورت نپیوستن به لوایح چهارگانه (روزنامه دنیاى اقتصاد)

y القاء بهبود مراودات مالى و بانكى با پذیرش سازوكار FATF (ایسنا، جماران)

V   القاء وجود تبعیض‏هاى جنسیتى در جمهورى اسلامى ایرا

y القاى تبعیض حاكمیت در مورد زنان و گام روبه‏جلوى رسانه‏هاى معاند به‏واسطه طرح خروج زنان نخبه از كشور بدون اجازه همسر مبنى بر این‏كه این طرح باید شامل عموم زنان جامعه ایرانى باشد (بى‏بى‏سى، زیتون)

y تلاش براى تقویت جنبش‏هاى اجتماعى زن‏محور و الگو قرار دان امثال نسرین ستوده به‏واسطه بازداشت او و فرهاد میثمى و یافتن تعداد بالاى پیكسل با عنوان من مخالف حجاب اجبارى هستم در منازل ایشان (صداى آمریكا، رادیوزمانه،بى‏بى‏سى)

y سیاه‏نمایى و تلقین فضاى سانسور و اجبار در حوزه زنان با بهره‏گیرى از تولید مصاحبه با هنرمندان ایرانى و مباحثه پیرامون نظر قرآن در مورد زنان (ایران‏وایر، رادیوفردا)

V   القاء جرم انگارى فعالیت حقوق بشرى در جمهورى اسلامى‏

y تصویرسازى دیكتاتورى و تك‏صدایى مذهبى از ج.ا.ایران با تكیه بر اخبار ممنوع‏التحصیل شدن رومینا عسگرى از دانشگاه و هم‏چنین بازداشت تعدادى از بهائیان شیراز (بى‏بى‏سى، صداى آمریكا، هرانا)

y القاء پرونده‏سازى نهادهاى امنیتى ج.ا.ایران علیه فعالیت‏هاى حقوق بشرى به‏واسطه نامه انتقادآمیز سازمان دیده‏بان حقوق بشر از برخورد قضائى با نسرین ستوده (دویچه‏وله، رادیوزمانه، رادیوفردا، صداى آمریكا، سازمان حقوق بشر ایران)

y القاء برخورد سركوبگرانه با فعالان سیاسى به‏ویژه در حوزه اقوام بعد از انتشار بیانیه و نامه‏هاى سرگشاده در مورد حكم اعدام رامین حسین‏پناهى و انتقال او به زندان كرج (در تى وى، رادیوزمانه)

y برخورد ناعادلانه سیستم قضائى براى سركوب معترضان بعد از صدور احكام به‏اصطلاح نجومى علیه چند تن از دراویش و بازداشت‏هاى غیرقانونى و خودسرانه امثال جلال اقوامى، عبداله بزرگ‏زاده، تقى زاده (در تى وى، امدنیوز، هرانا)

y تلاش براى سیاه‏نمایى و وضعیت خفقان نسبت به اعتراض از شرایط موجود جامعه بعد از آن كه عده‏اى روبه‏روى مجلس دست به اعتراض زدند و شعله سعدى و مسعود جوادیه بازداشت شدند (اینترنشنال، صداى آمریكا، كیهان‏لندن، من‏وتو، رادیوفرانسه)

V   دامن زدن به ناامیدى اجتماعى با پوشش گسترده كم آبى‏

y داغ شدن هشتگ *یزد آب ندارد در شبكه‏هاى اجتماعى و یا برداشت مغرضانه از مشكلاتت زیست محیطى زابل و اهواز، رسانه‏هاى دشمن دارند فضاى یاس و ناامیدى از دورنماى ایران با پیش‏دفرض قرار دادن خالى شدن بسیارى از شهرها از سكنه را ایجاد كنند (ایران‏وایر، رادیوزمانه،بى‏بى‏سى)

 

منطقه‏

V   دامن زدن به ایران هراسى به بهانه حضور نظامى در سوریه‏

y دیدار جان بولتون از فلسطین اشغالى با تمركز بر حضور ایران در سوریه (ان‏بى‏سى)

y معرفى ایران در سوریه به‏عنوان تهدیدى بزرگتر از حماس از سوى یاكوف عامیدرور، مشاور امنیتى سابق نتانیاهو (تایمز اسرائیل)

y تأكید نیروهاى كرد بر باقى ماندن آمریكا در سوریه به بهانه مقابله با ایران (رویترز)

y فرافكنى معارضین سورى در مورد تعداد نیروهاى ایرانى در سوریه (الشرق الاوسط)

V   تلاش براى تطهیر وجهه اسرائیل در افكار عمومى جهان عرب‏

y تأكید رسانه‏هاى مصرى بر این‏كه اسرائیل حاضر به توافق شده است (الاهرام)

y پوشش گسترده از مزایاى معامله قرن براى فلسطین (الیوم السابع)

y تمجید از توافقنامه آتش بس حماس با میانجیگرى مصر به‏عنوان عاملى براى رفاه اهالى غزه (الشرق الاوسط)

V   القاء پیروزى ائتلاف‏هاى سكولار ضد ایرانى در انتخاب نخست وزیر عراق‏

y بزرگنمایى در تعداد تجمع كنندگان در هتل بابل (بغداد پست)

y منحرف كردن افكار عمومى از عمق اختلافات درونى ائتلاف نصر (السومریه نیوز)

y پوشش گسترده سخنرانى صدر در حمایت از نشست هتل بابل (الشرق الاوسط)

فرامنطقه

V   ارائه چهره توسعه طلبانه از ایران به بهانه انتشار خبر رونمایى از جنگنده در آینده نزدیك‏

y كارشناسان از رونمایى جنگنده ساخت ایران به‏عنوان پیام‏بى‏اثر بودن تحریم‏ها یاد مى‏كنند (بى‏بى‏سى، بلومبرگ )

y دعوت جهان به رقابت تسلیحاتى توسط ایران با ساختن موشك فاتح (العربیه،بى‏بى‏سى عربى، اسكاى نیوز)

y تشكیك در واقعى بودن آزمایش موشك فاتح (صداى مردم، در تى وى)

V   القاء وابستگى مفرط ایران به چین و روسیه‏

y واگذارى سهم ایران از دریاى خزر به روسیه و عدم دفاع دولت از آن (صداى مردم، در تى وى، رادیو زمانه).

y نابودى شیلات دریاى عمان توسط چین با چراغ سبز ایران (كیهان لندن، رادیو فردا،بى‏بى‏سى)

V   بزرگنمایى دامنه اختیارات و توانمندى‏هاى گروه اقدام علیه ایران‏

y شرایط ایران بعد از تأسیس این گروه بسیار وخیم‏تر خواهد شد (صداى آمریكا، فاكس نیوز، آمدنیوز)

y تسلیم ایران در صورت ادامه تحریم‏ها و افزایش تنش‏ها میان مردم (صداى مردم، ایران اینترنشنال).

y همراهى همپیمانان آمریكا با تحریم‏ها و تنها ماندن ایران (صداى آمریكا، رادیو زمانه، رادیو فردا)

y عدم امكان ادامه همكارى اقتصادى اروپا با ایران (دویچه وله،بى‏بى‏سى)

y واكنش مثبت كشورهاى شرق آسیا به دعوت آمریكا براى تحریم ایران (فاكس نیوز، نیویورك تایمز)

V   دامن زدن به ایران هراسى در جهان با تأكید بر برنامه موشكى‏

y نگرانى كشورهاى اروپایى از برنامه موشكى ایران علیرغم حمایت از برجام (یورونیوز،بى‏بى‏سى، العربیه).

y ارتباط امنیت رژیم صهیونیستى با برنامه موشكى ایران (رادیو فردا، رادیو اسرائیل، معاریو)

y        تأكید ظریف بر عدم مذاكره پذیرى برنامه موشكى ایران (الجزیره، رادیو زمانه)

 

10. 31 مرداد روز تقویت و پاسداشت صنعت دفاعی

جملات قصار دربارهصنعت دفاعی:

فرمایشات مقام معظم رهبری:

1. باید مرزهای دانش شکسته شود و ایرانی ثابت کرده که می تواند این کار را انجام دهد.

2. افزایش توان «دفاعی و تهاجمی» حق مسلم و قطعی کشور است.

3. در دنیایی که قدرت های «زورگو» سلطه گر و دارای کمترین جوهره ی اخلاق، وجدان و انسانیت» حاکم هستند. و از تجاوز به کشورها و کشتار انسان های بی گناه هیچ ایایی ندارند، توسعه صنایع دفاعی و تهاجمی کاملاً طبیعی است.

4. باید توان و قدرت دفاعی را افزایش داد تا قدرت های زورگو، احساس تهدید کنند.

5. ما برای گسترش صنایع دفاعی محدودیت هایی قائل هستیم و سلاح های کشتار جمعی همچون سلاح شیمیایی و سلاح هسته ای، براساس مبانی اعتقادی و دینی ممنوع هستند.

6. هیچ محدودیتی برای افزایش توان دفاعی و نظامی وجود ندارد و پیشرفت در این عرصه ها یک وظیفه است.

7. برای تامین امنیت ملت، کشور و آینده، باید علاوه بر توان دفاعی، توان تهاجمی را نیز افزایش داد.

8. یکی از عوامل برجسته در پیشرفت صنایع دفاعی کشور، ارتباط بخش دفاعی با دانشگاه و شرکت های دانش بنیان است.

9. آمادگی های نظامی و دفاعی خود را روز به روز افزایش دهیذ؛ اینیک دستور العمل رسمی است.

10. قدرت دفاعی کشور قابل معامله و مذاکره نیست.

 

 

11. تحلیلی بر حوادث بین المللی:

۱) اهداف تشكیل كارگروه اقدام علیه ایران‏

وزارت خارجه آمریكا با تشكیل گروه اقدام علیه ایران وارد فاز جدیدى از رویارویى با ایران شده است.

     مدل شوروى براى ایران‏: تشكیل گروه اقدام مشابه كارى است كه ریگان براى اتحاد جماهیر شوروى اتخاذ كرد.

برایان هوك كه تاكنون مدیر بخش برنامه‏ریزى سیاستگذارى در وزارت خارجه آمریكا بود، حالا رهبرى گروه اقدام علیه ایران را بر عهده خواهد داشت.

اكنون كه تا حدودى از اهداف پنهان و برنامه‏ریزى‏هاى گروه اقدام بحث شد، باید در رابطه با اقداماتى كه این گروه قصد انجام آن‏را دارد، بحث كرد.

گروه اقدام را باید به‏عنوان نهادى مركزى براى اعمال تحریم‏ها علیه ایران به‏حساب آورد. جهت‏گیرى دیپلماسى هم‏سو با گروه‏هایى متشكل از وزارت خزانه‏دارى در جهت تشدید تحریم‏ها و راضى كردن سایر كشورها علیه ایران هستند.

در بعد اجرایى كارگروه اقدام به‏عنوان هسته مركزى سایر بخش‏ها براى ایجاد آشوب در ایران برعهده دارد. یعنى بسیارى از گروه‏هاى معاند ایران همچون منافقین، سلطنت‏طلب‏ها و كشورهاى معاند از طریق این گروه به یكدیگر پیوند زده مى‏شوند.

گروه اقدام تلفیقى از اقدامات دیپلماسى و اجرایى را بر عهده دارد كه در مرحله اول اعمال تحریم‏هاى سنگین و سابقه علیه ایران با ائتلاف‏سازى با سایر كشورهاست و در مرحله بعد از طریق ایجاد نارضایتى در ایران با فشارهاى اقتصادى، زمینه هماهنگى میان گروه‏هاى معاند را فراهم كند.

درپایان باید گفت اغتشاشات اخیر در ایران این پیام را براى آمریكا داشت كه هماهنگى بخش‏هاى مختلف براى ایجاد اغتشاش در ایران نیازمند همكارى بیشتر بازیگران معاند است و براى این‏كه این بازیگران بتوانند نقش تأثیرگذارترى در ارائه طرح‏هاى آمریكا داشته باشند، نیازمند هسته مركزى یا همان اتاق عملیات هستند كه این نقش را گروه اقدام برعهده خواهد داشت. هم‏چنین آمریكا به‏دنبال آن است از طریق این گروه با اعمال فشار بر ایران، چارچوب‏هاى موجود را براى مذاكره فراهم كند.

 

۲) چرا جنگ نمى‏شود؟ چرا مذاكره نمى‏كنیم؟

«جنگ نمى‏شود» و «مذاكره نمى‏كنیم»؛ دو گزاره مهم بیانات اخیر رهبر معظم انقلاب در دیدار با اقشار مختلف مردم است. دو گزاره مذكور زمانى اهمیت راهبردى مى‏یابد كه ببینیم، این دو از زبان رهبرى كه شخصیت عالى كشور و مسؤول تعیین سیاست‏هاى كلان نظام در حوزه سیاست خارجى هستند و اشراف كامل بر مسائل پیدا و پنهان سیاسى ، اقتصادى، نظامى، امنیتى، اطلاعاتى و... دارند، بیان مى‏شود.

وقتى رهبرى مى‏گویند جنگ نمى‏شود و یا مذاكره نمى‏كنیم، یعنى ایشان در حال تنظیم نگرش‏ها و محاسبات نظام و هم‏چنین سیاستگذارى در چارچوب یك نگاه واقع‏بینانه (رئالیستى)، عقلانى و عقلایى هستند.

اولاً دولت كنونى آمریكا یك دولت صد در صد منفعت‏طلب و اقتصاد محور است كه برآورد سود و هزینه‏هاى مادى و مالى، مركز ثقل تمام سیاستگذارى‏ها و اقدامات آن‏را تشكیل مى‏دهد. براى دولتى كه تفكر اقتصادى دارد و «آمریكاى نخست» شعار راهبردى آن است، فرداى جنگ و هزینه‏هایى كه این جنگ در پى خواهد داشت و دلارهایى كه بر باد خواهد داد، به مراتب مهم‏تر از آثار و نتایج سیاسى آن است. در شرایطى كه معلوم نیست در فرداى جنگ تأسیسات نفتى همپیمانان آمریكا در منطقه خلیج فارس چه خواهد شد و قیمت نفت اقتصاد آمریكا را چگونه به چالش خواهد كشید و باخت آن‏را چگونه به نمایش خواهد گذاشت، یك حماقت تمام‏عیار است.

دوماً آمریكا به‏خوبى مى‏داند كه شروع جنگ با ایران آنهم در شرایطى كه بیش از دو هزار میلیارد دلار و تمام سلاح‏ها و امكانات و تدابیر عربى - غربى - عبرى تاكنون نتوانسته است از پس پابرهنگان یمن برآید، چیزى جز انتحار و خودكشى نیست. كشورى كه تمام جنگ‏هاى نیابتى از سوریه و عراق گرفته تا لبنان و یمن را به ایران باخته است، هرگز وارد نبرد مستقیم نظامى با ایران نمى‏شود.

ثالثاً شروع جنگ با ایران یعنى چه‏ها كه بر سر اسرائیل این متحد درجه یك آمریكا در دنیا، نخواهد آمد. آمریكا مى‏داند كه در هر جنگى با ایران، اسرائیل یكى از طرف‏هاى درگیر خواهد بود. آمریكا هیچ برآورد دقیقى از این ندارد كه در ساعات اولیه شروع جنگ، از دور و نزدیك چه بر سر اسرائیل خواهد آمد؟! و هزاران موشك حزب‏الله و حماس و ده‏ها هزار نیروى چند ملیتى مستقر در سوریه چه خواهند كرد؟!

رابعاً، شروع جنگ با ایران یعنى نابودى تمام امكانات و موانع و نیروهایى آمریكایى در منطقه. به قول سرلشكر سلیمانى كه در پاسخ به تهدیدات ترامپ گفت جنگ آمریكا با ایران به‏منزله نابودى تمام امكانات آمریكاست. لذا قدرت بازدارندگى ایران در منطقه و در حالى كه آمریكایى‏ها در جنگ هشت ساله و هم‏چنین جنگ‏هاى ۳۳ روزه و جنگ سوریه و یمن به‏صورت مستقیم و غیرمستقیم قدرت و توان نظامى و دفاعى ایران را آزموده و به روشنى دیده‏اند، آنهم در حالى كه دیگر دوران «بزن و در رو» گذشته است، هرگز وارد جنگ با ایران نمى‏شوند.

اما چرا مذاكره نمى‏كنیم؟

دولت آمریكا مظهربى‏اعتمادى و نقض عهد در دنیاست. عقل سالم مى‏گوید با كسى‏كه مورد اعتماد نیست بر سر یك میز ننشیند. دولتى كه حتى به متحدان درجه یك خود نیز خنجر از پشت مى‏زند، تمام قوانین، مقررات و پیمان‏هاى بین‏المللى را به تمسخر مى‏گیرد و له مى‏كند، دروغ گویى، زیاده‏طلبى و سلطه‏جویى با گوشت و پوست و خونش عجین شده است، نباید مذاكره و گفتگو كرد. آمریكا از طرح مذاكره با ایران به‏دنبال نتایج مطلوب و دلخواه خود است. مهم نیست در این مذاكره چه بر سر عزت و استقلال ایران خواهد آمد و مهم نیست ایران چه چیزى را از دست خواهد، مهم چیزهایى است كه آمریكا به دست خواهد آورد. در منطق آمریكا مذاكر با ایران یعنى «بده و نستان» نه «بده و بستان.» لذا مذاكره با چنین دولتى عاقلانه و مطلوب نیست. حتى شرع مقدس و آموزه‏هاى اسلامى و قرآنى و سیره نبوى و ائمه نیز مذاكره با چنین دولت‏هایى را محدود و ممنوع ساخته است. بنابراین تا زمانى كه دولت آمریكا بر سر عقل نیاید، و حداقل تا زمانى كه دولت كنونى كه با گستاخى از برجام كناره‏گیرى كرد بر سر كار است حال این بر سر كار بودن چه تا سال ۲۰۱۸ ادامه داشته باشد و چه تا سال ۲۰۲۰، مذاكره‏اى با آمریكا در كار نخواهد بود.

 

­­دعا

و اما قبل ازاينكه دعاهايمان را شروع كنيم بياييد باحالت اضطرار و التماس ازخداوند متعال بخواهيم :

آقا جان اين جمعه هم آمد و نيامدي.

گلدي بو جمعه گشدي الله      فاطمه يوسفينن خبر يوخ

يابن الحسن ،يابن الحسن ،يابن الحسن

1- خدايا؛پروردگارا به پهلوي شكسته مادرش زهرا درفرج آقا امام زمان تعجيل بفرما.

2- خدايا موانع فرج و ظهور آن حضرت را برطرف وما را از زمينه سازان ظهورحضرت قرار بده و ما را براي ظهور آن حضرت اهل بفرما.

3- خدايا قلب نازنينش را از همه ما خوشنود و راضي بفرما.

4- خدايا عواقب امور ما را ختم به خير و سعادت و شهادت قراربده.

5- خدايا ما را عاق والدين، عاق اهل بيت، عاق امام زمان (عج)، عاق قرآن، مشغول الذمه و بي توبه از اين دنيا مبر.

6- خدايا حيات و ممات ما را حيات و ممات محمد و آل محمد (ص) قراربده.

7- خدايا عتبات عاليات، مدينه منوره، مكه معظمه، زيارت ثامن الحجج، زيارت عقيله بني هاشم و زيارت كريمه اهل بيت به همه ما وخانواده ما و تمامي ملتسمين دعا كرامت بفرما.

8- خدايا سايه مقام معظم رهبري را بر سر ما مستدام بفرما

9- خدايا ايشان و مراجع تقليد،  حوزه علميه، مراكز علمي، دانشگاهي، علماي رباني، مسئولين خدوم ودلسوز، نيروهاي جان بركف نظامي و انتظامي و هنگ مرزي و اطلاعاتي و امنيتي و به قوه قضائیه و دولتمردان و مجلسيان ماعزت، شرافت، صحت و سلامت، عافيت و عاقبت به خيري عنايت بفرما.

10- خدايا امام امت و شهداي ما را با شهداي كربلا محشور بفرما.

11- خدايا پدر و مادر و ذوي الحتوق و مراجع عظام تقليد؛ علماي رباني، اموات و اهل قبرستان و بانيان مسجد و منبر. امام جمعه فقيه اين شهرستان را ببخش و بيامرز.

12- خدايابه مريضهاي ماخصوصا ملتسمين دعا وعلي الخصوص به مرضهاي فكري –اخلاقي واعتقادي ماشفا مرحمت بفرما.

13- خدايا كساني كه به اين مرز و بوم و پرچم و مملكت و مذهب و قرآن و رهبري و مردم خيانت ميكنند با مكر و حيله و توطئه ميكنند اگر قابل هدايت هستند هدايت بفرما و الّا بزودي اينها را رسوا و مفتضح و ذليل و ريشه كن بفرما.

14- خدايا به آحاد جامعه ما اعم از مرد و زن ؛خرد و كلان ،پير و جوان ،شهري و روستايي،كشاورزي و كارمند ،دامدار و تاجر و.... به همه شان محبت و سلامتي و عافيت عنايت بفرما.

15- خدايا تا ما را نبخشيده اي ما را از اين دنيا مبر.

16- خدايا مشكلات دنياي اسلام خصوصا مردم مظلوم فلسطين و عراق و افغانستان و مصر و تونس و يمن و ليبي و بحرين بر ايادي استكبار پيروز بفرما.

17- خداوندا مشكلات كشور ما خصوصا مشكلات فكري، اخلاقي و فرهنگي، مشكلات تورم و معيشت مردم، مشكلات اعتياد و طلاق، مشكل بيكاري جوانان و مشكل بي خانمان ها را از خزانه تفضلات خودحل بفرما.

18- خدايا، پروردگارا هر آنچه به نفع خود ما و خانوده ما و جامعه ما و دنياي اسلام در آن دعاها بود ولي وقت اجازه نداد يا از ذهن ما خطور نكرد و بر قلب ماجاري نشد خدايا آن دعاها را درحق ما به اجابت برسان.

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد