امروز جمعه, 03 اسفند 1397 - Fri 02 22 2019

Menu

امام جمعه ماکو: سیستم رسمی اخذ زکات در جامعه شکل گیرد

امام جمعه ماکو گفت: باید یسستم رسمی برای اخذ زکات در جامعه اسلامی شکل بگیرد.

حجت‌الاسلام ایوب رنجبری امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در ماکو، اظهار داشت: باید سیستم رسمی و نظام اداری برای اخذ زکات در جامعه اسلامی شکل گرفته و در راستای فراهم کردن مقدمات موردنیاز گام برداشته شود.

وی با اظهار به اینکه پرداخت زکات یکی از احکام دینی است، افزود: با مطالعه و تحقیق پیرامون سیره نبوی این نتیجه به دست می‌آید که زکات به عنوان وجوه شرعی داوطلبانه پرداخت نمی‌شود، بلکه باید از مردم اخذ شود.

رنجبری با اشاره به اینکه برای اخذ مالیات در حکومت اسلامی وزارتخانه و سیستم اداری طراحی شده است، خاطرنشان کرد: برای اخذ زکات باید توسط پژوهشگران و مقامات طرح و سیستمی طراحی شود.

امام جمعه ماکو بر ضرورت تخصیص بودجه برای تبلیغ زکات تاکید کرد و گفت: برای فرهنگ‌‌سازی این مقوله باید منبع مالی متفاوتی اختصاص پیدا کرده و فعالان عرصه خبر و اطلاع‌رسانی همچنین مسئولان فرهنگی باید برای نهادینه‌سازی پرداخت این وجوه شرعی گام بردارند.

رئیس ستاد احیای زکات از فرماندار، مدیریت کمیته امداد شهرستان و سایر اعضای ستاد تقدیر کرد و گفت: به طور منظم و در بازه‌های زمانی معین جلسات ستاد با اهالی روستا، دهیاران، روحانیان و ... برگزار می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در شش ماهه نخست امسال دو میلیارد و 420 میلیون ریال توسط مودیان زکات جمع‌آوری شده است، اضافه کرد: سال گذشته هم در مجموع 2 میلیارد و 199 میلیون ریال جمع‌آوری شده است.

رنجبری به اجرای فعالیت‌ها و پروژه‌های مختلف از محل درآمدهای زکات اشاره کرد و بیان داشت: طرح‌های عمرانی متعدد از جمله حسینیه، مسجد، غسالخانه، خانه عالم و ... در این شهرستان تاکنون اجرا شده است.

امام جمعه ماکو بیان داشت: از محل درآمدهای زکات اقدامات دیگری مانند کمک مالی به حوزه علمیه برادران و خواهران، قربانی 40 راس دام به نیت سلامتی امام زمان (عج) و توزیع آن بین فقرا، برگزاری افطاری برای 5 هزار نفر انجام گرفته است.

وی با اشاره به اینکه درآمدهای ناشی از زکات در عرصه‌های گوناگون مورد استفاده قرار می‌گیرد، بیان داشت: عمران و آبادانی مناطق شهری و روستایی از جمله مهم‌ترین فعالیت‌هایی است که انجام می‌گیرد.

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد